A Vágtázó Halottkémek (VHK) underground zenekar június 15-én, 19,30-tól koncertezik a bonchidai Bánffy-kastélyban, a TIFF keretében
Fotó: Barcsik Géza/Vágtázó Halottkémek/Facebook
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
2025. április 29., 21:452025. április 29., 21:45
Amint a 24 alkalommal, június 13. és 22. közt tartandó nemzetközi filmszemle szervezői közölték,
„Ősi törzsi ritmusok és progresszív rock a bonchidai Bánffy-kastélyban. „A Vágtázó Halottkémek (VHK) Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttese, nevéhez fűződik a sámán-punk egyedülálló hangzásvilágának megteremtése. Hallgasd meg őket az első fesztiválhétvégén, június 15-én” – olvasható a TIFF felhívásában.
Amint a VHK honlapján olvasható, az együttes az egykori magyar underground meghökkentően önálló utat járó, külföldön is legendássá vált zenekara, amely a színtérről egyedüliként évtizedek után sem veszített semmit időszerűségéből – épp azért, mert már a kezdetektől időtlennek tűnt.
Korai, a rendszerváltásig meg nem jelenhetett lemezeik, A Halál Móresre Tanítása, A Világösztön Kiugrasztása és A Semmi Kapuin Dörömbölve féktelen vadságát az a türelmetlen vágy hajtotta, amellyel elvállalták küldetésüket: az igazi élet lángjának kigyújtását a Földön járó élőhalottak tömegeiben. Az Éden Visszahódítása-ciklus úgy hat, mint egy vándorló, uralhatatlan energiafolyamban zsibongó atavisztikus álmodozás, egy más világból és más időből való zene a valódi életet választók számára.
felfedezetlenül bennünk sajgó emlékeit és legnagyobb, erőt adó céljait – a legmélyebb életvágyat. Egyúttal pedig kihirdeti a Vágtázó Zenei Utat: ezt a manapság szűk résnek tűnő, ám valójában mindennél tágasabb ösvényt, amely az őskorban általános volt, s amelyen bárki velük tarthat, aki meri a velejéig élni életét, érezni érzéseit és játszani zenéjét. A VHK zenei erő az emberré válásért.
Az immár majdnem negyedszázados TIFF egyes programjait már bejelentették, erről itt írtunk. Részletek a továbbiakban is a fesztivál honlapján lesznek találhatóak.
A kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) eddigi leghosszabb kiadásának számít a június 24-én zárult, 11 napos szemle, amelyet számokban is kiértékeltek szerdán a szervezők.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!