Egyazon nyelvet beszélő vizuális művészet: a centenárium témájára épülő kortárs művészeti kiállítás tekinthető meg Kolozsváron

•  Fotó: Mihály Kriszta

Fotó: Mihály Kriszta

Kortárs művészeknek a centenárium témájára készített alkotásai tekinthetők meg a Kolozsvári Magyar Napokon, egészen vasárnapig a Szépművészeti Múzeum pincéjében. A tárlatról a kezdeményező, Márkos Tünde képzőművész beszélt.

Kiss Judit

2018. augusztus 22., 20:582018. augusztus 22., 20:58

2018. augusztus 22., 21:582018. augusztus 22., 21:58

Szintén a magyar napokon tartották a Színésznők palotája című beszélgetést, Thália kolozsvári papnői vallottak hivatásukról, a színházi munka kulisszatitkairól.

Idézet
Jó válaszokat adtak alkotásaikkal a centenárium témájára a Kolozsvárhoz kötődő képzőművészek”

– mondta el a 100 év pár(huzamos)beszéd kérdéskörre épülő Mimesis kortárs művészeti tárlat kesdeményezője, Márkos Tünde képzőművész, az Origo Egyesület elnöke.

A kiállítást hatodízben szervezték meg a Kolozsvári Magyar Napok keretében, idén, immár harmadik éve a Bánffy-palotában működő Szépművészeti Múzeum pincéje ad otthont a festményeknek, fotóknak, installációknak, videóinstallációknak.

Másként láttatni a centenárium témáját

A korábbi években az egykori New York szálló leromlott állapotban lévő szobáiban rendezték be alkotásaikat a művészek, de a pince zegzugos terei is különleges helyszínéül szolgálnak a kiállításnak.

Az idei tárlaton 32 alkotó állított ki, a politikai, társadalmi feszültségekről, az etnikumközi csatározásokról, a meddő vitákról és hiábavaló harcokról a kortárs művészet nyelvén beszélnek az alkotók.

A helyenként meghökkentő vizualitással ható, elgondolkodtató, a témához ironikusan, játékosan közelítő fotók, installációk, festmények, tárgyakból összeállított kompozíciók arra ösztönzik a látogatót, hogy kicsit másként lássa a centenárium kérdéskörét. A Nagy-Románia és Nagy-Magyarország térképéből kirajzolódó, egymással farkasszemet néző halak, az egyazon fészekből más-más irányokba tekintő fekete és fehér gólya, a fotókon a különleges térben felsejlő emberi alakok mind-mind egyedi látásmódot tükrözően kezelik a magyar–román párbeszéd, illetve a párbeszéd hiányának témáját.

Márkos Tünde elmondta, a képzőművészek dialógusa kicsit “másképpen” működik, hiszen nincsenek nyelvi korlátok, kötöttségek, a párbeszéd a művészek közt mindig megvan, hiszen erről szól, úgymond “egy nyelven beszél” a vizuális művészet.

Idézet
Egyébként idén is, tavaly is jelen voltak a megnyitón költők, zenészek. Tulajdonképpen a tárlaton keresztül arra próbálunk rámutatni, hogy a kultúra keretében bármilyen dialógus létrejöhet, és ez a legfontosabb. Minél inkább megismerjük egymás kultúráját, annál inkább el tudjuk fogadni”

– mondta Márkos Tünde. Arra is kitért, a Mimesis-projektnek a kezdetekkor a Kolozsvári Magyar Napok adták meg a keretet: először a Continental, vagyis a volt New York szálló tereit lakták be a tárlatok. A jelenlegi helyszín, a pince is alternatív, izgalmas térnek bizonyul, akárcsak az egykori szálloda, és a művészek ki is használják a tér adottságait. Azok az alkotók, akik a megadott témára válaszoltak, és nem korábbi műveiket hozták el a tárlatra, a pincejáratok terét is bekomponálták alkotásukba” – mondta Márkos Tünde.

Hozzátette, a kiállító művészek legnagyobb része nagyon komolyan veszi az évről-évre megrendezett Mimesis-kiállításokat, úgymond válaszolnak az adott témára, egyre inkább kihasználják a művészek a teret, és mintha a pince is egyre barátságosabban “viszionyulna” az alkotásokhoz. A kiállítás a magyar napok idején, vasárnapig naponta 10 és 17 óra között látogatható.

Színésznők palotája, kulisszatitkai

„Nem a jelmez teszi a színészt, egy belső út végigjárása a fontos a karakter létrejöttéhez” – hangzott el a Színésznők palotája című tegnapi beszélgetésen, amelyen kolozsvári színésznők vallottak munkájukról, annak kulisszatitkairól.

A szövegkönyvek kidíszítéséről, a szórakoztató próbafolyamatokról és a külföldi rendezőkkel való munkáról is megosztották gondolataikat Thália papnői, akik a Kolozsvári Magyar Napok keretében a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán szervezett esemény vendégei voltak.

Egyed Emese egyetemi tanár elöljáróban elmondta, azért választották a szokatlan helyszínt, a bölcsészkar épülét, mivel szerette volna az épület szépségét bemutatni. Az árnyas kertben található pavilonban az érdeklődők szemtől szemben hallgathatták Albert Júlia, Kántor Melinda, Rekita Rozália, Kicsid Gizella, Pethő Anikó színésznőt, valamint Bartha Katalin Ágnes színháztörténészt.

A külföldi rendezőkkel való együttműködésről Pethő Anikó elmondta, bár sokszor nem könnyű velük dolgozni, de a nyelvi akadályok áthidalhatók, mivel mindkét nyelven megvan a szövegkönyv. Kántor Melinda úgy vélekedett, ha a rendező nem tud magyarul, annak lehetnek hátrányai is, hiszen így nem tudja mindig kijavítani, ha valaki rosszul hangsúlyoz. Sokat használt, és különböző instrukciókkal vagy vicces rajzokkal ellátott szövegkönyveket foghattak kezükbe az érdeklődők, és az is kiderült, hogy a meghívottak közül többen akadnak, akik legalább kétszázszor eljátszottak egy-egy szerepet, több évtizeden keresztül.

Ezek után felmerült a kérdés, hogy egyáltalán lehet-e játszani egy szerepet több éven keresztül, anélkül, hogy valaki idegösszeroppanást kapjon.

Erre mindenki egyöntetűen azt válaszolta, hogy igenis lehet, mivel mindegyik előadás valami újat tud hozni a színészeknek és a közönségnek egyaránt.

A színésznők saját határaik feszegetéséről is vallottak, Albert Júlia elmondta, nem egyszer választották az érzéki nő szerepkörébe, miközben fiatalkorában nem rendelkezett teltebb idomokkal. Ebben az esetben például a jelmez sem tudott segíteni, hanem belső felkészülésre volt szükség a szerephez. Kántor Melinda is megpróbálkozott hegedülni vagy mandolinon játszani, mindezt egy szerep kedvéért.

A kötetlen beszélgetés végén a színésznők a színházi közönséget próbálták jellemezni, mint kiderült, bizony léteznek nézők, akik csupán udvariasságból tapsolnak, akik „paradicsommal dobálóznak”, de olyanok is, akik egy előadás utáni katarzis közepette csak mozdulatlanul nézik a színpadot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata
2025. április 25., péntek

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre

Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre
2025. április 24., csütörtök

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár

Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár
2025. április 24., csütörtök

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita
2025. április 24., csütörtök

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön

A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön
2025. április 23., szerda

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá

Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá