2009. augusztus 19., 10:192009. augusztus 19., 10:19
Székely Csaba marosvásárhelyi író, az Erdély FM munkatársa lett (képünkön) az egyik nyertese a londoni BBC World Service és a British Council nemzetközi World Drama című rádiójáték-pályázatának egyik nyertese. A kétévente meghirdetett pályázaton a szerző Do You Like Banana, Comrades? (Ízlik a banán, elvtársak?) című művével a legjobb európai drámáért járó díjat nyerte el.
A verseny két kategóriában zajlott: az angol és az egyéb anyanyelvű szerzők külön elbírálásban részesültek. A kiíráskor az angol rádióállomás olyan szerzőktől várt nagyjából hatvan percet felölelő, maximum hat szereplőt igénylő pályamunkákat, akik nem az Egyesült Királyság állampolgárai. Székely Csaba lapunk megkeresésére elmondta, egy ismerőse küldte el neki a felhívást, nagyjából másfél hónappal a beküldési határidő előtt. „A dráma alapját tulajdonképpen az a hasonló című szöveg képezte, amelyet a Transindex internetes portálon közöltem folytatásokban.
Kezdetben sokféle elképzelésem volt ezzel kapcsolatban. Az elején úgy gondoltam, hogy ez a szöveg végül egy regénnyé fog összeállni, azonban az első néhány rész megírása után erről a tervemről letettem. Később az jutott eszembe, hogy novellafüzérré dolgozom majd át a történet részeit, de végül idő hiányában elmaradt a folytatás” – mondta Székely Csaba. Hozzátette, tulajdonképpen a pályázat adta meg a szöveg végső formáját. A történet lényege hogy a főszereplő egy londoni elmegyógyintézetben meséli el élményeit a rendszerváltás előtti és utáni Romániáról. A szerzőtől megtudtuk: a munka első fele könnyű volt, hiszen ekkor a meglévő szöveget dolgozta át drámává angol nyelven.
„A nehezebb rész akkor következett, amikor ki kellett találnom a történet befejezését, és ezt meg kellett írnom angolul” – magyarázta Székely Csaba. Arra a kérdésünkre, hogy részesült-e már korábban irodalmi kitüntetésekben, azt felelte, hogy ilyen jelentős díjat még nem kapott, de alkotói ösztöndíjakat már kapott. „Tulajdonképpen szintén egy pályázat hatására kezdtem el írni. Annak idején, amíg működött Kolozsváron a Láthatatlan Kollégium, kiírtak egy kritikapályázatot, ahova azonban nem csak kritikákkal lehetett jelentkezni. Ennek a fődíját nekem ítélték oda, így kezdődött az írói pályám” – mesélte Székely Csaba, aki azt is elárulta, hogy jelenleg szintén egy alkotói ösztöndíjból gazdálkodhat, hiszen ő az egyik nyertese a Nemzeti Kulturális Alap határon túliaknak kiírt Gion Nándor prózaírói pályázatának.
„Egy novellásköteten dolgozom, mely – bár még csiszolni kell az egyes szövegeken – már majdnem összeállt. A terveim szerint ezt a munkát őszre befejezem” – mondta Székely.
A BBC versenyének első helyezettje egyébként a ghánai Efo Kodjo Mawugbe, míg az az angol anyanyelvű kategóriában az amerikai Erin Browne, akik a 2500 fontos pénzjutalom mellett Londonba látogathatnak, hogy nyomon követhessék művük rádióra adaptálásának munkálatait. Az idei versenyen egyébként a zsűri csaknem 1200 pályamunka közül válogathatott, ebből 261 Európából érkezett. Bár a pályázat feltételei szerint a rádióállomás a két nyertes munkán kívül is felhasználhatja bármelyik beérkezett művet, Székely Csaba nem tudott információval szolgálni annak tekintetében, hogy az ő művéből készül-e rádiójáték.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.