2008. február 12., 00:002008. február 12., 00:00
míg Gyergyószentmiklóson csak a nyáron döntöttek emellett, mivel egy másik, tervezett bemutató meghiúsult” – mondta a székelyudvarhelyi előadás rendezője, Csurulya Csongor. Mint kifejtette, a társulat vezetősége pályázott az előadás költségeire, így már csak ezért sem változtathattak a műsorterven. „Nem éppen szokványos, hogy egy évadban két, szinte szomszédos városban működő társulat ugyanazzal a drámával jelentkezzen, de a két olvasatot, a két előadást akár izgalmas intellektuális kalandként is értékelhetjük. Az előadáscserének, vagy akár ugyanazon a helyszínen az egymás utáni előadásoknak sem látom akadályát, de várjuk meg az udvarhelyi bemutatót” – tette hozzá Csurulya Csongor.
A rendező szerint a Yerma „mai történet, balladai mélységekkel”, azzal az örök kérdéssel a középpontjában: hogyan, milyen áldozatok árán teljesül be (ha egyáltalán beteljesülhet) az a hivatás, amit egy nő magától, illetve amit a társadalom tőle elvár.
„Kiszakítottuk a spanyol környezetből a darabot, mert a történet egyetemes, bárhol érvényes. Ilyen szellemben alakítottunk a szövegen, de csak annyira, hogy még megőrizzük Lorca szellemiségét” – mondta Csurulya Csongor, aki dramaturgként is jegyzi az udvarhelyi előadást. A mozgáselemekkel megtűzdelt előadáshoz a Ghymes együttes zenéjét használták fel, a produkcióban az udvarhelyi társulat minden női tagja szerepet kapott. „Nincs mellékszerep, mindenkinek erőteljes színészi alakításra ad lehetőséget a darab, hiszen stúdiókörülmények között játszunk, és egy-egy félmondatból, mozdulatból kell felépíteni a történetet, a feszültséget, ami Yermát a végzete felé sodorja” – mondta a rendező.
Temesvári beavatás színházlátogatóknak
Nyilvános beszélgetéssorozatot indít szerdától a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház. A szerda esti De mi lett a nővel? című előadás után a Nézőszemmel című rendezvényen jelen lesznek a produkcióban játszó színészek és a darab rendezője is. Az előadás kapcsán így az érdeklődők kérdéseket tehetnek fel, elmondhatják észrevételeiket. A sorozat célja betekintést nyújtani a nézőknek a színpadi alkotás folyamatába.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.