Fotó: Biró István
2007. október 25., 00:002007. október 25., 00:00
A nap Templomárnyéki Egbert kalandjaival indult, az Egy egér naplója című Bálint Ágnes-mesét a Budapest Bábszínház adta elő. A zsúfolt Diákművelődési Házban az a fajta „jó zaj” előzte meg a produkciót, amely talán csak a bábszínházak előtt szokott kialakulni. Az élénk várakozás és az előadás első néhány percét kísérő feszült csend azonban hamar erősödő pusmogásba váltott, a tanító és az óvó nénik egyre hangosabb pisszegésével kísérve. A múzeumi csendéletek között született Egbert bonyodalmas történetének fejezetei – egérélet falun, a sajtgyárban vagy az élelmiszerüzletben – azonos intenzitással követték egymást, és az időről időre felbukkanó macska sem hozott már izgalmat a végéhez közeledő előadásba. A Budapesten frissen bemutatott előadás mindenesetre jó kritikákat kapott, hiszen újszerű ötletre épül: a kesztyűsbáb Egbert és néhány egér, macska kivételével a többi szereplőt és a díszletet háromdimenziós számítógépes grafikával jeleníti meg a rendező, Lénárt András.
Kisebb közönség előtt, a székházban játszotta felújított előadását, az Ördögűző tarisznyát a Puck Bábszínház magyar tagozata. A magyarországi Rumi László rendezésének első bemutatója 2001 decemberében volt. Ion Creangă Ivan Turbincă című meséjét Sütő András fordításában mutatja be a társulat úgy, hogy az előadásban játszó öt színész – Csortán Márton, Kötő Áron, Takács Enikő, György László és Szabó Attila – mindegyikének megismerhetjük az arcát. A produkció központi eleme a fenti, a lenti és a földi világot megjelenítő életfa, a szereplők pedig szintén a földi, földöntúli világ közti ellentét jegyeit viselik: az Istent, Szent Pétert, az ördögöket és a halált megjelenítő bábok embermagasságnál két fejjel nagyobbak, a gonosz bojár ugyanennyivel kisebb – és csak a két főszereplő jelenik meg „a maga valóságában”. A Puck színház egyébként különösen „ördögös évadot” kezdett, hiszen az Ördögűző tarisznyán kívül az Orbán János Dénes-regénye alapján készült Búbocska és az Ördögverő jóbarátok is szerepel a repertoáron. Utóbbit az Insomnia kávéházban adta elő este a társulat, a két népi bábhős – Vitéz László és Vasilache – kalandjait két nyelven is tolmácsolni próbálták a színészek. A meglehetősen egyszerű cselekmény megértésében nem is nyelvi nehézségek, inkább az erős háttérzaj akadályozta a közönséget. Jobb körülmények közt, a Puck színházban – szintén esti időpontban – szerepeltek a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem bábszínész szakos hallgatói. A Moliere nyomán született Szívek és szarvak című előadás úgynevezett „élőbábos” produkció, viszont a szereplők közül csak kevesen voltak képesek arra, hogy a bábok élettelenségét is megsejtessék.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.