Fotó: Czirják Enikő / facebook
Festett üvegből készült, a szecesszió korát megidéző ajándéktárgyakat, karácsonyi díszeket készít a nagyváradi Czirják Enikő. A képzőművész-rajztanár a Krónikának elmondta, alkotásaival az üvegművészetet szeretné közelebb hozni a mai emberhez, és a nagyváradi szecessziós építészeti örökséget népszerűsítené.
2021. december 25., 08:512021. december 25., 08:51
Festett üvegből készült angyalkákkal, rézfóliás, úgynevezett Tiffany-technikával megalkotott fenyőfamécsesekkel, lámpákkal, színes ablaküvegekkel varázsol karácsonyi hangulatot Czirják Enikő nagyváradi képzőművész, iparművész, az Ady Endre Elméleti Líceum rajztanára.
Személyre szabott ajándéktárgyai, ünnepi díszei a századforduló szecessziós karácsonyait idézik fel. A képzőművész a Krónikának elmondta, a művészetpedagógiai egyetem elvégzése után egy olyan cégnél kezdett el dolgozni dizájnerként, ahol üvegből készítettek asztalokat, polcokat és más lakberendezési, dekorációs tárgyakat.
„Itt megtanultam az üveggyártás mesterségét az olvasztástól a vágásig, illetve festési módszereket is elsajátítottam. Azt is megtudtam, hogyan készíthetünk színes fúziós üvegeket olvasztással, illetve hogyan működik a forrasztásos, rézfóliás Tiffany-technika” – mondta el Czirják Enikő.
Hozzátette, volt már egyéni kiállítása fúziós üvegekből, majd elkezdett kisebb méretű ajándéktárgyakat készíteni színes üvegekből. „Általában festett üvegeket, vitrót vagy ólomüveget leginkább templomokban láthatunk hatalmas méretű ablakokban. Ezt a képzőművészeti formát szerettem volna közelebb hozni az emberekhez: az ablaküvegekhez hasonló technikával készült ajándéktárgyakat kezükbe vehetik, megfigyelhetik a textúrájukat ” – fejtette ki az iparművész. Hozzátette, alkotásaihoz az ötleteket közvetlen környezetében találja meg, de ösztönzően hatnak rá a partiumi város központjában található, szecessziós stílusban épült házak, paloták is.
– fogalmazott Czirják Enikő.
Mint mondta, művészetpedagógusként fontosnak tartja megismertetni a stílus szépségeit a fiatalokkal is. A Darvas–La Roche-ház, a Sion neológ zsinagóga, a nemrég felújított városháza tornya vagy a szabadkőművesek múzeuma szuvenírboltjában megvásárolható ajándéktárgyai révén a turistákkal is megismertetné a szecessziós építészeti örökséget.
Fotó: Czirják Enikő / facebook
„A népművészeti motívumokhoz hasonlóan fontosnak tartom, hogy a Nagyvárad építészetére jellemző szecessziós vonalat megjelenítsem az alkotásaimon, bemutassam a századvégi formavilágot. Sokan félnek az üvegtől, hogy vág és rideg, ezért jött ez az ötlet, hogy kicsit barátságosabb formában, ajándéktárgyként hozzam közelebb az emberekhez a technikát” – tette hozzá Czirják Enikő.
Arra is kitért, az ajándéktárgyak, festett üvegek megalkotásához háromféle technikát alkalmaz: felfesti a motívumot a sík vagy domború felületre, a színek kemencében történő összeolvasztásával keletkező fúziós üveget használ, ugyanakkor lámpák vagy más dísztárgyak készítéséhez a Louis Comfort Tiffany 19–20. századi amerikai üvegfestő nevéhez fűződő technikát alkalmazza.
Fotó: Czirják Enikő / facebook
„Tervezek mindenféle formát, amit az üveg megenged. Ezután formára vágom az üvegdarabot, megcsiszolom, rézfóliát teszek a szélére, és összeforrasztom. Arra törekszem, hogy minél optimálisabb legyen a formája, minél inkább kivitelezhető, és bele lehessen illeszteni modernebb vagy hagyományos enteriőrbe is” – árulta el Czirják Enikő.
Czirják Enikő munkáit több alkalommal láthatta már a közönség nemcsak kézműves vásárokban, nagyváradi ikonikus épületek szuvenírboltjában, hanem kiállításokon is. Mint elmondta, volt már egyéni kiállítása Moldvában is, és amint a járványhelyzet megengedi, Magyarországon és más európai országokban is bemutatná a szecesszió korának hangulatát megidéző alkotásait.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!