Fotó: Czirják Enikő / facebook
Festett üvegből készült, a szecesszió korát megidéző ajándéktárgyakat, karácsonyi díszeket készít a nagyváradi Czirják Enikő. A képzőművész-rajztanár a Krónikának elmondta, alkotásaival az üvegművészetet szeretné közelebb hozni a mai emberhez, és a nagyváradi szecessziós építészeti örökséget népszerűsítené.
2021. december 25., 08:512021. december 25., 08:51
Festett üvegből készült angyalkákkal, rézfóliás, úgynevezett Tiffany-technikával megalkotott fenyőfamécsesekkel, lámpákkal, színes ablaküvegekkel varázsol karácsonyi hangulatot Czirják Enikő nagyváradi képzőművész, iparművész, az Ady Endre Elméleti Líceum rajztanára.
Személyre szabott ajándéktárgyai, ünnepi díszei a századforduló szecessziós karácsonyait idézik fel. A képzőművész a Krónikának elmondta, a művészetpedagógiai egyetem elvégzése után egy olyan cégnél kezdett el dolgozni dizájnerként, ahol üvegből készítettek asztalokat, polcokat és más lakberendezési, dekorációs tárgyakat.
„Itt megtanultam az üveggyártás mesterségét az olvasztástól a vágásig, illetve festési módszereket is elsajátítottam. Azt is megtudtam, hogyan készíthetünk színes fúziós üvegeket olvasztással, illetve hogyan működik a forrasztásos, rézfóliás Tiffany-technika” – mondta el Czirják Enikő.
Hozzátette, volt már egyéni kiállítása fúziós üvegekből, majd elkezdett kisebb méretű ajándéktárgyakat készíteni színes üvegekből. „Általában festett üvegeket, vitrót vagy ólomüveget leginkább templomokban láthatunk hatalmas méretű ablakokban. Ezt a képzőművészeti formát szerettem volna közelebb hozni az emberekhez: az ablaküvegekhez hasonló technikával készült ajándéktárgyakat kezükbe vehetik, megfigyelhetik a textúrájukat ” – fejtette ki az iparművész. Hozzátette, alkotásaihoz az ötleteket közvetlen környezetében találja meg, de ösztönzően hatnak rá a partiumi város központjában található, szecessziós stílusban épült házak, paloták is.
– fogalmazott Czirják Enikő.
Mint mondta, művészetpedagógusként fontosnak tartja megismertetni a stílus szépségeit a fiatalokkal is. A Darvas–La Roche-ház, a Sion neológ zsinagóga, a nemrég felújított városháza tornya vagy a szabadkőművesek múzeuma szuvenírboltjában megvásárolható ajándéktárgyai révén a turistákkal is megismertetné a szecessziós építészeti örökséget.
Fotó: Czirják Enikő / facebook
„A népművészeti motívumokhoz hasonlóan fontosnak tartom, hogy a Nagyvárad építészetére jellemző szecessziós vonalat megjelenítsem az alkotásaimon, bemutassam a századvégi formavilágot. Sokan félnek az üvegtől, hogy vág és rideg, ezért jött ez az ötlet, hogy kicsit barátságosabb formában, ajándéktárgyként hozzam közelebb az emberekhez a technikát” – tette hozzá Czirják Enikő.
Arra is kitért, az ajándéktárgyak, festett üvegek megalkotásához háromféle technikát alkalmaz: felfesti a motívumot a sík vagy domború felületre, a színek kemencében történő összeolvasztásával keletkező fúziós üveget használ, ugyanakkor lámpák vagy más dísztárgyak készítéséhez a Louis Comfort Tiffany 19–20. századi amerikai üvegfestő nevéhez fűződő technikát alkalmazza.
Fotó: Czirják Enikő / facebook
„Tervezek mindenféle formát, amit az üveg megenged. Ezután formára vágom az üvegdarabot, megcsiszolom, rézfóliát teszek a szélére, és összeforrasztom. Arra törekszem, hogy minél optimálisabb legyen a formája, minél inkább kivitelezhető, és bele lehessen illeszteni modernebb vagy hagyományos enteriőrbe is” – árulta el Czirják Enikő.
Czirják Enikő munkáit több alkalommal láthatta már a közönség nemcsak kézműves vásárokban, nagyváradi ikonikus épületek szuvenírboltjában, hanem kiállításokon is. Mint elmondta, volt már egyéni kiállítása Moldvában is, és amint a járványhelyzet megengedi, Magyarországon és más európai országokban is bemutatná a szecesszió korának hangulatát megidéző alkotásait.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!