Az Introspectio című előadást pénteken mutatják be
Fotó: Facebook/András Lóránt Társulat
Változatos évadindító programokkal várja októberben a táncszínház iránt érdeklődőket a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat, amelynek névadó vezetője a péntek esti premierről, a csoport tevékenységéről, a prózai és táncszínház közötti különbségekről beszélt a Krónikának.
2018. október 05., 12:072018. október 05., 12:07
Az András Lóránt Társulat célja, hogy a művészetek sorában „megküzdje” magának ugyanazt a teret, értékszintet, elismerést, rendszeres látogatottságot, mint akármelyik más művészeti ág – mondta el a Krónikának András Lóránt koreográfus, rendező, a marosvásárhelyi táncszínházi társulat ötletgazdája, vezetője. Tapasztalatai szerint napjainkban pontosan akkora igény mutatkozik a táncszínház iránt, mint más teátrumprodukcióira, és nemcsak a fiatalság körében, hiszen ez kortól független.
Persze ebben az országban még gyerekcipőben jár ez a művészeti ágazat, úgyhogy időbe telik, amíg bekerül az emberek napi kultúrkészletébe, de jó úton halad” – fogalmazott a csoportvezető.
Hozzátette, a 2014-ben alakult társulat tevékenysége mindenképp hiánypótlónak tekinthető, hiszen az egyetlen független táncszínház az országban. A sepsiszentgyörgyi M Studió tánc- és mozgásszínház állami tulajdonban van, ezen kívül Bukarestben pár projekt erejéig összegyűlnek hasonló műfajt képviselő csapatok.
András Lóránt (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Cosmin Ardeleanu
A lövétei származású művész a prózai és táncszínház közötti első számú különbségként a nyelvezetet emelte ki: a prózai színházban a szöveg a fontos, ott alapvetően információkat közölnek, elmesélik a történetet. A táncszínházban a történetet nem mesélik el ilyen egyszerűen, konkrétan, ott az érzések szintjén fut a narratíva.
– magyarázta a koreográfus. Kifejtette, többek között ezzel magyarázható, hogy egy táncszínházi előadás 50 perc és 1 óra 10 perc között van. „Majdnem olyan sűrítettségű, mint a zene, körülbelül úgy kell elképzelni, hogy egy három-négy perces koreográfia körülbelül egy kétoldalas monológnak felelne meg a prózai színházzal összehasonlításban” – tette hozzá.
András Lóránt új előadásukról is beszámolt: az általa rendezett Introspectio című produkciót pénteken 20 órakor mutatják be a társulat marosvásárhelyi székhelyén (Brăila utca 10. szám). „A darab címe azt jelenti, hogy önvizsgálat. Két női szereplő játszik benne, Macaveiu Blanka és Szabó Franciska. Az előadás egyfajta szubjektív betekintés az ego és alteregó harcába, a nő lelkébe, és a történet az ott rejlő belső konfliktusokon, szépségeken, erőszakosságokon, tabukon, félelmeken alapul – egy belső, lelki utazás” – részletezte a rendező. Az érdeklődők a premiert követően október 13-án és október 19-én 19 órától tekinthetik meg az előadást.
A társulat terveivel kapcsolatban a vezető elmondta, folyamatos előadásokat terveznek, amelyek már elkészültek a múlt évad végén, de még nem mutatták be hivatalosan, valamint új produkciókat is műsorra tűznek. Továbbá szeretnének állandó képzéseket tartani gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, reményeik szerint a hónap közepétől kezdődően.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
szóljon hozzá!