2008. május 05., 00:002008. május 05., 00:00
Ciulei filmje egy moldáv faluban játszódik, olyan közösségben, amelybõl a szegénység, az alacsony bérek miatt a munkaképes lakosság közel fele elvándorol, hogy külföldön keressen munkát. A valós társadalmi jelenséget körüljáró, fikciós elemeket is használó dokumentumfilm az Acui nevû faluban élõ Arhir család szokványosnak nem mondható hétköznapjait mutatja be: az apa, Costicã visszatér a faluba, hogy gazdálkodással teremtse elõ három gyereke számára a napi betevõt, felesége négy éve olaszországi vendégmunkásként próbál a család boldogulásához elegendõ pénzt összeszedni – azóta nem is látogatott haza.
A mûvészcsaládból származó fiatal rendezõ – édesapja Liviu Ciulei, Az akasztottak erdeje címû Rebreanu-regény filmes adaptációjával elismertté vált film- és színházrendezõ – idén bemutatott alkotását már két, németországi és franciaországi versenyen is díjazták, május 9-én pedig a XII. Európai Filmfesztivál nyitófilmje lesz Bukarestben.
A hétvégén zárult, nyolcnapos Mediawave Nemzetközi Filmfesztiválra idén 66 országból több mint ezer játék-, kisjáték-, dokumentum-, animációs és kísérleti filmet neveztek be. A versenyprogramba továbbjutott 61 film közül a román rendezõ díja mellett több kategóriában is osztott elismeréseket a nemzetközi szakemberekbõl álló zsûri. Andrej Paounov Szúnyogirtás és más történetek címû alkotásáért a legjobb dokumentumfilm díját, a Buharov páros, Igor és Iván Lassú tükör címû filmjéért a legjobb kísérleti játékfilm díját kapta, az ifjúsági filmek kategóriájában Horváth Lili Uszodai tolvaj címû kisjátékfilmje bizonyult legjobbnak. Idén elõször egy diákzsûri is értékelt, az orosz Alekszej Fedorcsenko Elsõként a Holdon címû alkotását jutalmazva.
A „fényírók fesztiváljának” kiemelt témái 1968 és a hatvanas-hetvenes évek prágai és párizsi eseményei voltak. A nemzetközi filmes eseményen Jirí Menzel cseh film- és színházrendezõ volt az egyik díszvendég, aki a nyitónapon átvette a Párhuzamos kultúráért díjat, amellyel a Mediawave Alapítvány 2001 óta jutalmazza azokat a mûvészeket, akik „a saját maguk által kijelölt utat járják, és nem alkalmazkodnak az éppen aktuális kulturális irányzatokhoz.”
Hírösszefoglaló
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.