Fotó: Püsök Botond
„Nagy eredmény és meglepetés” – értékelte a Krónikának Püsök Botond csíkszeredai, Budapesten tanuló fiatal filmrendező annak kapcsán, hogy egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása nyerte el február végén a cambridge-i Watersprite Awards nemzetközi fesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját.
2018. március 06., 13:242018. március 06., 13:24
2018. március 06., 13:482018. március 06., 13:48
A csíkszeredai, Budapesten tanuló Püsök Botond fiatal filmrendező Nyugalom van (It’s Calm Here) című, egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása nyerte február végén a Cambridge-ben zajló Watersprite Awards nemzetközi filmfesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját. A nemzetközi tehetségkutató és -gondozó Watersprite Awards szemlére legfeljebb 20 perces diákfilmek nevezhetnek be, díjakat 12 kategóriában osztanak ki.
„Minden kategóriában 4 vagy 5 filmet jelöltek a több száz beérkezett filmből. Az, hogy bekerültem a jelöltek közé, eleve nagy eredmény és meglepetés volt, és hogy végül nekem ítélték a díjat, még inkább. A fesztivál idején minden kategória jelölt filmjeit megnézhettük, és láttam, hogy nagyon erős a dokumentumfilmes mezőny” – értékelt a Krónika megkeresésére Püsök Botond.
Hozzátette, a jelöltek közül egyik dokumentumfilm sem hasonlított a másikhoz, sem stílusában, sem témájában, egyébként a szemlére a világ minden tájáról érkeztek filmek.
A rendező elmondta, azt akarta hangsúlyozni, hogy az orvos miként kezeli az élet-halál szituációkat, hogyan tud együtt élni mindezzel. „Érzelmileg visszafogott emberről van szó, sőt a filmen nem is tűnik túl szerethető, közvetlen karakternek. Sokan csodálkoznak azon, hogy egyáltalán hogyan lehet ezt a hivatást ennyire érzelemmenetesen végezni, de valószínűleg ezt másképp nem is lehet csinálni, és nagyon sok orvosnál így működik, a gyermekszívsebész esetében pedig sokszorosan így van. A filmbeli jelenetekben konkrét szituációkban látjuk, miként kommunikál a szülőkkel, hogyan viszonyul a munkájához, és remélem, a végén kicsit megérti a néző, hogy az orvos karaktere miért olyan, amilyen” – mondta Püsök Botond. Azt is kifejtette, őt
Végül egy ismerőse ajánlotta a magyarországi gyermekszívsebészt, akiről megismerkedésük után kiderült, nagyon filmszerű alkat. „Sok szinten tudtunk együtt rezonálni. Amikor először találkoztunk, azt gondoltam, rövid beszélgetés lesz a filmből, de egyből mély vízbe dobott, és bevitt magával egy többórás nyílt mellkasi műtétre. Azt hiszem, az volt a célja, hogy felmérje: meg tudom-e ezt csinálni” – mesélte Püsök Botond. Azt is elmondta,
További terveiről szólva úgy fogalmazott, több projekten is dolgozik, a következő dokumentumfilmje a családon belüli erőszakról szól majd.
Püsök Botond 1986-ban született Csíkszeredában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotóművészet, filmművészet, média szakán diplomázott 2008-ban. Kendeffy című filmje közönségdíjas lett a 2016-os Filmtettfeszten, Angéla című filmje pedig a bukaresti Docuart Fest rendezői díját nyerte el ugyanabban az évben. 2016-tól a Budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilmes mesterképzésének hallgatója.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!