Fotó: Püsök Botond
„Nagy eredmény és meglepetés” – értékelte a Krónikának Püsök Botond csíkszeredai, Budapesten tanuló fiatal filmrendező annak kapcsán, hogy egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása nyerte el február végén a cambridge-i Watersprite Awards nemzetközi fesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját.
2018. március 06., 13:242018. március 06., 13:24
2018. március 06., 13:482018. március 06., 13:48
A csíkszeredai, Budapesten tanuló Püsök Botond fiatal filmrendező Nyugalom van (It’s Calm Here) című, egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása nyerte február végén a Cambridge-ben zajló Watersprite Awards nemzetközi filmfesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját. A nemzetközi tehetségkutató és -gondozó Watersprite Awards szemlére legfeljebb 20 perces diákfilmek nevezhetnek be, díjakat 12 kategóriában osztanak ki.
„Minden kategóriában 4 vagy 5 filmet jelöltek a több száz beérkezett filmből. Az, hogy bekerültem a jelöltek közé, eleve nagy eredmény és meglepetés volt, és hogy végül nekem ítélték a díjat, még inkább. A fesztivál idején minden kategória jelölt filmjeit megnézhettük, és láttam, hogy nagyon erős a dokumentumfilmes mezőny” – értékelt a Krónika megkeresésére Püsök Botond.
Hozzátette, a jelöltek közül egyik dokumentumfilm sem hasonlított a másikhoz, sem stílusában, sem témájában, egyébként a szemlére a világ minden tájáról érkeztek filmek.
A rendező elmondta, azt akarta hangsúlyozni, hogy az orvos miként kezeli az élet-halál szituációkat, hogyan tud együtt élni mindezzel. „Érzelmileg visszafogott emberről van szó, sőt a filmen nem is tűnik túl szerethető, közvetlen karakternek. Sokan csodálkoznak azon, hogy egyáltalán hogyan lehet ezt a hivatást ennyire érzelemmenetesen végezni, de valószínűleg ezt másképp nem is lehet csinálni, és nagyon sok orvosnál így működik, a gyermekszívsebész esetében pedig sokszorosan így van. A filmbeli jelenetekben konkrét szituációkban látjuk, miként kommunikál a szülőkkel, hogyan viszonyul a munkájához, és remélem, a végén kicsit megérti a néző, hogy az orvos karaktere miért olyan, amilyen” – mondta Püsök Botond. Azt is kifejtette, őt
Végül egy ismerőse ajánlotta a magyarországi gyermekszívsebészt, akiről megismerkedésük után kiderült, nagyon filmszerű alkat. „Sok szinten tudtunk együtt rezonálni. Amikor először találkoztunk, azt gondoltam, rövid beszélgetés lesz a filmből, de egyből mély vízbe dobott, és bevitt magával egy többórás nyílt mellkasi műtétre. Azt hiszem, az volt a célja, hogy felmérje: meg tudom-e ezt csinálni” – mesélte Püsök Botond. Azt is elmondta,
További terveiről szólva úgy fogalmazott, több projekten is dolgozik, a következő dokumentumfilmje a családon belüli erőszakról szól majd.
Püsök Botond 1986-ban született Csíkszeredában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotóművészet, filmművészet, média szakán diplomázott 2008-ban. Kendeffy című filmje közönségdíjas lett a 2016-os Filmtettfeszten, Angéla című filmje pedig a bukaresti Docuart Fest rendezői díját nyerte el ugyanabban az évben. 2016-tól a Budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilmes mesterképzésének hallgatója.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!