Fotó: Püsök Botond
„Nagy eredmény és meglepetés” – értékelte a Krónikának Püsök Botond csíkszeredai, Budapesten tanuló fiatal filmrendező annak kapcsán, hogy egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása nyerte el február végén a cambridge-i Watersprite Awards nemzetközi fesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját.
2018. március 06., 13:242018. március 06., 13:24
2018. március 06., 13:482018. március 06., 13:48
A csíkszeredai, Budapesten tanuló Püsök Botond fiatal filmrendező Nyugalom van (It’s Calm Here) című, egy gyermekszívsebész mindennapjairól szóló alkotása nyerte február végén a Cambridge-ben zajló Watersprite Awards nemzetközi filmfesztivál legjobb dokumentumfilmnek járó díját. A nemzetközi tehetségkutató és -gondozó Watersprite Awards szemlére legfeljebb 20 perces diákfilmek nevezhetnek be, díjakat 12 kategóriában osztanak ki.
„Minden kategóriában 4 vagy 5 filmet jelöltek a több száz beérkezett filmből. Az, hogy bekerültem a jelöltek közé, eleve nagy eredmény és meglepetés volt, és hogy végül nekem ítélték a díjat, még inkább. A fesztivál idején minden kategória jelölt filmjeit megnézhettük, és láttam, hogy nagyon erős a dokumentumfilmes mezőny” – értékelt a Krónika megkeresésére Püsök Botond.
Hozzátette, a jelöltek közül egyik dokumentumfilm sem hasonlított a másikhoz, sem stílusában, sem témájában, egyébként a szemlére a világ minden tájáról érkeztek filmek.
A rendező elmondta, azt akarta hangsúlyozni, hogy az orvos miként kezeli az élet-halál szituációkat, hogyan tud együtt élni mindezzel. „Érzelmileg visszafogott emberről van szó, sőt a filmen nem is tűnik túl szerethető, közvetlen karakternek. Sokan csodálkoznak azon, hogy egyáltalán hogyan lehet ezt a hivatást ennyire érzelemmenetesen végezni, de valószínűleg ezt másképp nem is lehet csinálni, és nagyon sok orvosnál így működik, a gyermekszívsebész esetében pedig sokszorosan így van. A filmbeli jelenetekben konkrét szituációkban látjuk, miként kommunikál a szülőkkel, hogyan viszonyul a munkájához, és remélem, a végén kicsit megérti a néző, hogy az orvos karaktere miért olyan, amilyen” – mondta Püsök Botond. Azt is kifejtette, őt
Végül egy ismerőse ajánlotta a magyarországi gyermekszívsebészt, akiről megismerkedésük után kiderült, nagyon filmszerű alkat. „Sok szinten tudtunk együtt rezonálni. Amikor először találkoztunk, azt gondoltam, rövid beszélgetés lesz a filmből, de egyből mély vízbe dobott, és bevitt magával egy többórás nyílt mellkasi műtétre. Azt hiszem, az volt a célja, hogy felmérje: meg tudom-e ezt csinálni” – mesélte Püsök Botond. Azt is elmondta,
További terveiről szólva úgy fogalmazott, több projekten is dolgozik, a következő dokumentumfilmje a családon belüli erőszakról szól majd.
Püsök Botond 1986-ban született Csíkszeredában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotóművészet, filmművészet, média szakán diplomázott 2008-ban. Kendeffy című filmje közönségdíjas lett a 2016-os Filmtettfeszten, Angéla című filmje pedig a bukaresti Docuart Fest rendezői díját nyerte el ugyanabban az évben. 2016-tól a Budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilmes mesterképzésének hallgatója.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
szóljon hozzá!