Fotó: Vajda György, ©Antigone (www.eric-emmanuel-schmitt.com)
Tucatnyi esztendő elteltével nagy sikerrel hozta vissza a színpadra Szélyes Ferenc és Nagy István Eric Emmanuel Schmitt Rejtélyes viszonyok című darabját, melyet a mikházi csűrszínházi fesztivál keretében mutattak be a hétvégén.
2016. július 25., 12:222016. július 25., 12:22
Tizenhárom évvel ezelőtt a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban játszott, majd egy tagozatvezetői döntés miatt műsorról levett sikerdarabról mintegy lerázta a port a társulat két egykori tagja. A mikházi fesztivál népes közönsége előtt mutatták be az előadást, melyet ezúttal Szélyes Ferenc rendezett, díszletét pedig felesége, Szélyes Andrea alkotta.
A francia–belga drámaíró darabja 1996-ban íródott, és rögtön sikeressé vált – színpadon és mozivásznon egyaránt. A francia ősbemutatón a főszerepet Alain Delon játszotta. A kétezres években két rendező is megfilmesítette a történetet. A cselekménye nagyon változatos, fordulatokkal teli, krimiszerű, két férfival a középpontban, akik ismeretlenül találkoznak. Az egyik egy szigeten élő író, a másik az őt megkereső jelentéktelen kisváros jelentéktelen újságírója. Beszélgetésük során közös téma a nő. Szélyes Ferenc nem bánta meg, hogy kollégájával és barátjával elővette a darabot, és más keretek között ismét műsorra tűzte. A Marosvásárhelyről és a Nyárád mentéről érkező közönség őt igazolta. „Az idők során többször is beszéltük Nagy Istvánnal, jó lenne felújítani és megint előadni ezt a ki nem futott darabot. Most jött el az ideje” – mondta Szélyes.
A tervek szerint a két ismert színész ősztől újra műsorra tűzi a Rejtélyes viszonyokat a marosvásárhelyi Sörház utcai Jazz & Blues Clubban, majd tájolni is elindul vele. A Csűrszínházban a következő eseményt augusztus 6-ára tervezik, amikor első ízben szerveznek Mikházán magyar játékfilmmaratont. Rá kis időre, augusztus 13-án a Maros Megyei Múzeum negyedik alkalommal rendezi meg a Római Fesztivált. Az Artecotur Egyesület augusztus 15. és 25. között diákszínjátszó tábort tart Mikházán, az évadot a Maros megyei gazdák, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete zárja terménykiállítással, szakmai kerekasztal-beszélgetéssel, illetve néptánc- és népzene-előadásokkal.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!