2009. augusztus 04., 10:392009. augusztus 04., 10:39
A rendezvény jelmondata – „Egy fesztivál, aminek lelke van” – hűen fejezi ki szellemiségét, és azt is, hogy a Tolna megyei összejövetel nem csupán egy a nyári fesztiválok sorában. A népszerű Csillagpontot a Magyarországi Református Egyház immár negyedik alkalommal szervezte meg, és a fiatalokat ezúttal is gazdag lelki és kulturális program várta. A résztvevőknek alkalmuk nyílt az ismerkedésre, meghitt beszélgetésekre is.
„A ma embere eleve lemond az örömről, de a belső örömvágy minden emberben megvan. Az Istenben megtalált bizalom segíti a mindennapi élet derűjét” – mondta a rendezvény kapcsán Hajdú Zoltán Levente lelkipásztor. „Ahogy én is számtalan élményt viszek haza magammal innen, biztosan te is így vagy ezzel. Mert lehet, hogy egy új barát, egy jó beszélgetés, egy megszólító ige, egy megérintő igehirdetés, vagy épp egy Csillagpontos dal jut most az eszedbe, miközben az is lehet, hogy még nem is sikerült igazán összerendezned önmagadban mindazt, amivel itt gazdagodtál – amivel itt, a Csillagponton gazdagított, megörvendeztetett téged Isten” – hangzott el a lelkipásztor záró igehirdetésében.
A rendezvény iránt külföldiek is érdeklődtek, többek között Kanadából, Tajvanból jöttek vendégek. A Kárpát-medence régiói is szép számmal képviseltették magukat Fadd Domboriban, a programokban is kiemelt szerepet kaptak a határon túli magyar kultúra követei. A hét egyik legfontosabb eseménye a Magyar Református Egyház Alkotmányának debreceni ünnepségeiről készített fotók tárlata volt.
A Magyar Televízió a Csillagpont eseményeiről filmösszeállítást készít, amit a nézők az augusztus 9-i Református magazinban láthatnak.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.