2009. január 30., 07:002009. január 30., 07:00
A rendező, Zsigmond Dezső, aki korábban dokumentumfilmjeivel szerzett hírnevet, ezúttal játékfilmben foglalkozik a gyimesi csángók rejtélyes világával, de most is valós történetet dolgoz fel: a gyermekgyilkosság ügyében nyomozó rendőrtiszt szembesülését az öntörvényű, zárt csángó társadalommal, amelyben a bűn fogalmát is másképp értelmezik, mint a „modern kultúrákban”.
A vadlány története gyimesi legenda: az eredeti változat szerint a vadászok fogták el és szelídítették meg a titokzatos teremtést, akit hosszú időn át hiába próbáltak szóra bírni, míg végül egy nap elkezdett sírni, kiabálni, hogy „tej, tej mindennek anyja”. Kiderült, hogy gyermeke van, ezért a vadászok megszánták és elengedték. A csángók úgy tartják, hogy azok a férfiak, akik szépasszonyokkal, vadlányokkal vagy boszorkányokkal találkoznak, életre szóló sérülést szenvednek vagy eltűnnek. Így nem véletlen, hogy a film közepe táján ez a rendőr is eltűnik, helyette más folytatja a nyomozást. A filmben a vadlányt a gyimesi származású Tankó Erika, a temesvári Csiky Gergely Színház művésze alakítja, a két rendőrnyomozó szerepét Kurkó János csíkszeredai vállalkozó és Trill Zsolt kárpátaljai színművész, a Debreceni Csokonai Színház társulatának tagja játssza. Az alkotást vasárnap mutatják be a budapesti szemlén, ahol a legnevesebb magyar rendezők munkáival száll versenybe.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.