Táncház és népzenei műsorok várják a folkmuzsika kedvelőit a falumúzeum udvarán
Fotó: Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó / Facebook
Minden korosztályt megszólító tartalmas programkínálattal várja a népi muzsika kedvelőit a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó. A tizenhetedízben megszervezett, mától vasárnapig tartó rendezvénysorozat házigazdája a korábbi évekhez hasonlóan a kincses városi Ördögtérgye néptáncegyüttes, az eseményt a járványhelyzet alakulása miatt félházzal tartják – mondta el a Krónikának Fülöp Ágnes főszervező.
2021. szeptember 23., 15:122021. szeptember 23., 15:12
A moldvai hiedelemvilágot bemutató táncjátékkal, a huszadik századi háborúk sorstragédiáit felidéző előadással, népi motívumokból inspirálódó kiegészítők bemutatójával, termék- és kézművesvásárral, tartalmas gyerekprogramokkal várja az érdeklődőket a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó. A tavaly a koronavírus-járvány miatt elmaradt, idén 17. alkalommal megszervezett eseményt szeptember 23–25. között tartják a kincses városi Diákművelődési Házban és szabadtéren, a Romulus Vuia néprajzi park udvarán – mondta el lapunknak Fülöp Ágnes főszervező. Hozzátette,
A rendezvény a századik születésnapját ünneplő Hajdu Ferenc ördöngösfüzesi táncos munkássága előtt is tiszteleg – jegyezte meg Fülöp Ágnes.
A kolozsvári Ördögtérgye néptáncegyüttes rendezvényét a Rendek között, vonók mögött népzenei koncert nyitja. A produkció a táncházak színfalai mögé enged betekintést, nem a múltban keresi a népi muzsika jelentőségét, hanem a Kárpát-medencei hangzásvilágot felhasználva azt járja körül, milyen napjainkban a népzene, milyen népzenésznek lenni.
Újdonságként mutatják be a rendezvény keretében a Mamókám mesélte vót… táncjátékot. Az előadás az Ördögtérgye által a moldovai csángók lakta Lábnyik faluban gyűjtött táncokon alapul, és egy olyan világot idéz fel, amelyben az emberek még hisznek a lidércben, a szépasszonyban.
– olvasható az előadás leírásában.
A főszervező kitért arra is, az érdeklődők a Nagyvárad Táncegyüttes vendégszereplését is láthatják a találkozón. A Katonaének című táncjáték Bartók és Kodály nagyszabású katonadalgyűjtéséből inspirálódott, és a huszadik századi háborúk egyéni sorstragédiáit jeleníti meg, emléket állítva a világégések veszteségein felülemelkedő emberi kitartásnak.
A falumúzeum skanzenjébe látogatók megtekinthetik A kis fekete színeváltozása elnevezésű kiegészítőbemutatót is – mondta el Fülöp Ágnes. A budapesti Hagyományok Háza projektje egy kézművesek, iparművészek, tervezők számára kiírt pályázat volt, amely arra ösztönözte a fiatal alkotókat, hogy a Kárpát-medencei népviseletek motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból inspirálódva olyan kiegészítőket – ékszerszetteket, táskákat, kalapokat, sálakat – hozzanak létre, amelyek különlegessé tesznek egy hétköznapi, minden nő ruhatárában megtalálható kis fekete ruhát is.
A találkozó keretében bemutatják Szalay Zoltán népdalgyűjtő Csak tiszta forrásból. Magyar népdalok három kötetét is. Ezenkívül a Bejön a vidék – Helyi termékek boltja kolozsvári kezdeményezés közreműködésével termék- és kézművesvásárt tartanak a néprajzi parkban. A szervezők a legkisebbekre is gondoltak, kézműves tevékenységek, interaktív hangszerbemutató, táncház várja a gyerekeket, és népi fajátékokat is kipróbálhatnak – mondta el a szervező.
A rendezvényt az érvényben lévő járványügyi szabályozások figyelembevételével tartják.
További részletek a rendezvény Facebook-oldalán olvashatók.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!