Táncház és népzenei műsorok várják a folkmuzsika kedvelőit a falumúzeum udvarán
Fotó: Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó / Facebook
Minden korosztályt megszólító tartalmas programkínálattal várja a népi muzsika kedvelőit a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó. A tizenhetedízben megszervezett, mától vasárnapig tartó rendezvénysorozat házigazdája a korábbi évekhez hasonlóan a kincses városi Ördögtérgye néptáncegyüttes, az eseményt a járványhelyzet alakulása miatt félházzal tartják – mondta el a Krónikának Fülöp Ágnes főszervező.
2021. szeptember 23., 15:122021. szeptember 23., 15:12
A moldvai hiedelemvilágot bemutató táncjátékkal, a huszadik századi háborúk sorstragédiáit felidéző előadással, népi motívumokból inspirálódó kiegészítők bemutatójával, termék- és kézművesvásárral, tartalmas gyerekprogramokkal várja az érdeklődőket a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó. A tavaly a koronavírus-járvány miatt elmaradt, idén 17. alkalommal megszervezett eseményt szeptember 23–25. között tartják a kincses városi Diákművelődési Házban és szabadtéren, a Romulus Vuia néprajzi park udvarán – mondta el lapunknak Fülöp Ágnes főszervező. Hozzátette,
A rendezvény a századik születésnapját ünneplő Hajdu Ferenc ördöngösfüzesi táncos munkássága előtt is tiszteleg – jegyezte meg Fülöp Ágnes.
A kolozsvári Ördögtérgye néptáncegyüttes rendezvényét a Rendek között, vonók mögött népzenei koncert nyitja. A produkció a táncházak színfalai mögé enged betekintést, nem a múltban keresi a népi muzsika jelentőségét, hanem a Kárpát-medencei hangzásvilágot felhasználva azt járja körül, milyen napjainkban a népzene, milyen népzenésznek lenni.
Újdonságként mutatják be a rendezvény keretében a Mamókám mesélte vót… táncjátékot. Az előadás az Ördögtérgye által a moldovai csángók lakta Lábnyik faluban gyűjtött táncokon alapul, és egy olyan világot idéz fel, amelyben az emberek még hisznek a lidércben, a szépasszonyban.
– olvasható az előadás leírásában.
A főszervező kitért arra is, az érdeklődők a Nagyvárad Táncegyüttes vendégszereplését is láthatják a találkozón. A Katonaének című táncjáték Bartók és Kodály nagyszabású katonadalgyűjtéséből inspirálódott, és a huszadik századi háborúk egyéni sorstragédiáit jeleníti meg, emléket állítva a világégések veszteségein felülemelkedő emberi kitartásnak.
A falumúzeum skanzenjébe látogatók megtekinthetik A kis fekete színeváltozása elnevezésű kiegészítőbemutatót is – mondta el Fülöp Ágnes. A budapesti Hagyományok Háza projektje egy kézművesek, iparművészek, tervezők számára kiírt pályázat volt, amely arra ösztönözte a fiatal alkotókat, hogy a Kárpát-medencei népviseletek motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból inspirálódva olyan kiegészítőket – ékszerszetteket, táskákat, kalapokat, sálakat – hozzanak létre, amelyek különlegessé tesznek egy hétköznapi, minden nő ruhatárában megtalálható kis fekete ruhát is.
A találkozó keretében bemutatják Szalay Zoltán népdalgyűjtő Csak tiszta forrásból. Magyar népdalok három kötetét is. Ezenkívül a Bejön a vidék – Helyi termékek boltja kolozsvári kezdeményezés közreműködésével termék- és kézművesvásárt tartanak a néprajzi parkban. A szervezők a legkisebbekre is gondoltak, kézműves tevékenységek, interaktív hangszerbemutató, táncház várja a gyerekeket, és népi fajátékokat is kipróbálhatnak – mondta el a szervező.
A rendezvényt az érvényben lévő járványügyi szabályozások figyelembevételével tartják.
További részletek a rendezvény Facebook-oldalán olvashatók.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!