2011. április 11., 13:442011. április 11., 13:44
Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, először elutasította a Bookart csíkszeredai kiadó egy évvel ezelőtti fölkérését, mert már kormánypozícióban volt és nem volt ideje. Végül azonban elvállalta a munkát, mert úgy tartja, hogy „Cărtărescu a román kultúra legjobb énjét hordozza” - fejtette ki az MTI-nek.
„Első pillanattól szót értettem vele, hasonlóan gondolkozunk, ez határozta meg a vele való kapcsolatomat” - mondta. Elárulta azt is, hogy a könyv utolsó korrektúrája pár napja készült el, magyarul kinyomtatva még el sem olvasta, az hogy a kötet az utolsó pillanatban mégis nyomdába került, műfordító feleségének köszönhető, mert átvette tőle a munka dandárját.
A Sárkányok enciklopédiája nosztalgiát ébresztett benne, mert korábban ő is foglalkozott ilyen témájú könyv megírásával, és úgy fordította a művet, mintha az övé lenne. A sárkánymitológiának ugyanis a román folklórban ma is vannak nyomai. „A könyvben a kelet-európai mitológiai érzékenység, a szimbólumokban való önkifejezési ösztön ötvöződik briliáns írói technikával. Szép kihívás volt a fordítása, remélem becsülettel megfeleltem” - jegyezte meg.
Szőcs Géza úgy vélte, hogy népszerű lesz a könyv, mert úgy szól az intellektuális olvasóhoz, hogy közben az irodalmi divatokban járatlan embereket is képes megszólítani, ha van minimális humorérzékük. Szórakoztató, jó könyv, humor, líra, mese mind együtt van benne.
„Ebből a műből a románságnak olyan arca ismerszik meg, amely eddig jellemzően nem volt ismerős a magyar olvasónak és amelyről úgy gondolom, rokonszenves. Ezek között van az önirónia képessége, a nemzeti pátosszal való leszámolás belső képessége ugyanúgy, mint a tájékozódás a világirodalom legmodernebb stílusirányzatai és eszközei iránt” - fogalmazott Szőcs Géza.
Mircea Cătărescu költő, író, esszéista, Bukarestben született 1956-ban. A bukaresti egyetem román nyelv és irodalom szakán szerzett tanári diplomát. A román posztmodern című értekezésével doktori címet szerzett. A 80-as évek író- nemzedékének meghatározó alakja. Ez a nemzedék a diktatúra idején nyíltan szembefordult a hivatalos irodalmi kánonnal, a patetikus szólamokkal és a személyességet jelölte meg az alkotások tárgyául.
Cărtărescu 10 prózakötete közül már az ötödik - a Sárkányok enciklopédiája (2002) - jelenik meg magyarul. Olvasható tőle a Miért szeretjük a nőket?, a Sóvárgás, az Orbitor (Káprázat) című trilógia első kötete, a Vakvilág - A bal szárny című. Valamennyit a Jelenkor Kiadó gondozta, a Lulu címűt a Gondolat Kiadó jelentette meg 2004-ben. Emellett 10 verseskötete is van, ebből a Levante című látott napvilágot magyarul 1998-ban.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
szóljon hozzá!