2011. április 11., 13:442011. április 11., 13:44
Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, először elutasította a Bookart csíkszeredai kiadó egy évvel ezelőtti fölkérését, mert már kormánypozícióban volt és nem volt ideje. Végül azonban elvállalta a munkát, mert úgy tartja, hogy „Cărtărescu a román kultúra legjobb énjét hordozza” - fejtette ki az MTI-nek.
„Első pillanattól szót értettem vele, hasonlóan gondolkozunk, ez határozta meg a vele való kapcsolatomat” - mondta. Elárulta azt is, hogy a könyv utolsó korrektúrája pár napja készült el, magyarul kinyomtatva még el sem olvasta, az hogy a kötet az utolsó pillanatban mégis nyomdába került, műfordító feleségének köszönhető, mert átvette tőle a munka dandárját.
A Sárkányok enciklopédiája nosztalgiát ébresztett benne, mert korábban ő is foglalkozott ilyen témájú könyv megírásával, és úgy fordította a művet, mintha az övé lenne. A sárkánymitológiának ugyanis a román folklórban ma is vannak nyomai. „A könyvben a kelet-európai mitológiai érzékenység, a szimbólumokban való önkifejezési ösztön ötvöződik briliáns írói technikával. Szép kihívás volt a fordítása, remélem becsülettel megfeleltem” - jegyezte meg.
Szőcs Géza úgy vélte, hogy népszerű lesz a könyv, mert úgy szól az intellektuális olvasóhoz, hogy közben az irodalmi divatokban járatlan embereket is képes megszólítani, ha van minimális humorérzékük. Szórakoztató, jó könyv, humor, líra, mese mind együtt van benne.
„Ebből a műből a románságnak olyan arca ismerszik meg, amely eddig jellemzően nem volt ismerős a magyar olvasónak és amelyről úgy gondolom, rokonszenves. Ezek között van az önirónia képessége, a nemzeti pátosszal való leszámolás belső képessége ugyanúgy, mint a tájékozódás a világirodalom legmodernebb stílusirányzatai és eszközei iránt” - fogalmazott Szőcs Géza.
Mircea Cătărescu költő, író, esszéista, Bukarestben született 1956-ban. A bukaresti egyetem román nyelv és irodalom szakán szerzett tanári diplomát. A román posztmodern című értekezésével doktori címet szerzett. A 80-as évek író- nemzedékének meghatározó alakja. Ez a nemzedék a diktatúra idején nyíltan szembefordult a hivatalos irodalmi kánonnal, a patetikus szólamokkal és a személyességet jelölte meg az alkotások tárgyául.
Cărtărescu 10 prózakötete közül már az ötödik - a Sárkányok enciklopédiája (2002) - jelenik meg magyarul. Olvasható tőle a Miért szeretjük a nőket?, a Sóvárgás, az Orbitor (Káprázat) című trilógia első kötete, a Vakvilág - A bal szárny című. Valamennyit a Jelenkor Kiadó gondozta, a Lulu címűt a Gondolat Kiadó jelentette meg 2004-ben. Emellett 10 verseskötete is van, ebből a Levante című látott napvilágot magyarul 1998-ban.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!