Leta Popescu: az előadás egyfajta utazássá válik az érzések világában, amelynek kiindulópontja az egyedüllét, végpontja a magány
Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Leta Popescu fiatal román rendező kollázselőadásának a bemutatására készül a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2019. január 30., 18:512019. január 30., 18:51
A Lát(hatatlan) című előadás a kolozsvári színház 2017-ben, fiatal rendezők számára meghirdetett pályázatának egyik kiválasztott projektjeként valósul meg. A nyertes projektek bemutatása tovább folytatódik az idei évadban – olvasható az intézmény szerdai közleményében.
A Lát(hatatlan) című előadásban folyamatos sorozatot alkotnak a román és magyar kortárs szerzők által jegyzett szövegek és a hozzájuk társított képek. A néző dolga, hogy kövesse az elmélkedésfolyamatot, amelynek tárgya ő maga, a világban élő egyén, illetve a világ, amely körülveszi őt.
Leta Popescu rendező elmondása szerint
Az előadás végigjárja a törékenység hét fokozatát (bolygó – földrész – ország – város – család – emberpár – egyén), ezáltal egyfajta utazássá válik az érzések világában, amelynek kiindulópontja az egyedüllét, végpontja a magány.
Az előadás díszlettervezője, Mihai Pacurar így vallott a próbafolyamatról: „Arra törekedtünk, hogy hét különböző teret építsünk fel, amelyek egyidejűleg tudnak létezni a játéktérben. Kihívás volt számomra, hogy egy olyan kollázst hozzak létre, amelyben a hét elem megfér egymás mellett, és nem oltják ki egymást. A tér egy művészi installáció-kollázshoz hasonlítható, amely segíti a nézőknek a szerteágazó jelentések összegyűjtését és értelmezését.”
A Lát(hatatlan) díszletét, videoinstallációit és animációit Mihai Pacurar készítette, fordító és dramaturgiai asszisztens Andrei Dósa, a színpadi mozgást Sinkó Ferenc jegyzi, a zenéjét Bocsárdi Magor. Az előadásban Buzási András, Dimény Áron, Farkas Loránd, Jerovszky Tímea, Kató Emőke, Varga Csilla, Viola Gábor lép színpadra. A bemutatót kedden, február 5-én tartják.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!