Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Bukarestben nyílik kiállítás a 100 évvel ezelőtt született Kövi Pál gasztronómus, az Erdélyi lakoma című könyv szerzője emlékére.
2024. november 30., 09:522024. november 30., 09:52
2024. november 30., 09:532024. november 30., 09:53
Amint a szervező Liszt Intézet Bukarest közleményében szerepel, az „Egy magyar úr New York-ból – Kövi Pál és az Erdélyi lakoma” című,
az előkelő The Four Seasons étterme révén, és aki világhírűvé tette az erdélyi konyhaművészetet, a receptgyűjteményt és gasztronómiai írásokat tartalmazó Erdélyi lakoma című könyvével.
Az első alkalommal a Kriterion Kiadónál 1980-ban megjelent Erdélyi lakoma napjainkban népszerű alkotás, és sok háztartásban megtalálható. Létrejötte mögött hosszú és fáradságos gyűjtőmunka húzódik, hiszen
Kövi Pál rajongásig szerette Erdélyt, 2 éves kolozsvári főiskolai tanulmányai alatt szeretett bele a tájba. Az erdélyi konyhaművészetet értékesnek tartotta, úgy gondolta, hogy az erdélyi konyha a francia és a kínai konyhaművészet mellett jelentős szerepet tölt be a világ gasztronómiai palettáján.
Vajon ki is áll a máig igen ismert receptkönyv mögött? Kövi Pál rendkívül színes életet élt. Volt agrármérnök, futballista, vendéglős, üzletember és gasztronómus, egy valódi 20. századi polihisztor. Balassagyarmaton született, agrármérnöknek tanult, majd hazáját elhagyva ismert focista lett Olaszországban.
és a Krúdy Gyula Emlékalapítványon keresztül támogatta a hazai gasztrotörténeti szakmát, publikációkat. New Yorkban halt meg 1998-ban, utolsó kívánsága szerint hamvait hazahozták szeretett szülőföldjére, Balassagyarmatra, és ott helyezték végső nyugalomra.
Kurátorok: Hajabácsné Dr. Dobos Dóra, Dr. Török Róbert, Stummerné Szurok Noémi.
Az erdélyi gasztronómia különféle vetületeit is vizsgálják a szakértők a Magyar Tudomány Napja Erdélyben (MTNE) rendezvénysorozat keretében.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!