2011. április 19., 08:392011. április 19., 08:39
Sikert aratott a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház a magyarországi Katona Imre rendezte A téboly hétköznapjai című álomjátékával vasárnap este. Amint arról korábban már beszámoltunk, a gyergyószentmiklósi társulat párhuzamosan két darabot próbált az elmúlt időszakban, a vasárnap bemutatott álomjáték próbáival párhuzamosan készítették elő a szülővárosába nemrég hazaköltözött Dézsi Szilárd irányításával Georg Büchner Woyzeck című drámáját is, amelynek bemutatója ma 19 órától lesz.
„A Woyzeck az európai drámairodalom egyik legmegrázóbb darabja” – mondta Dézsi Szilárd sajtótájékoztatóján, kifejtve, hogy noha Büchner befejezetlen művét már csaknem minden műfajban – musical, film, rajzfilm formában is – feldolgozták, továbbra is komoly kihívást jelent a rendezők számára. Büchner három darabját – a Leonce és Lénát, Danton halálát és a Woyzecket – egyébként máig csaknem mindegyik színház műsorára tűzi, a Leonce és Lénát a Figura is játszotta már. A Woyzeck mellesleg valós történeten alapul, ugyanis Büchner utolsó darabjában egy 1821-ben elkövetett gyilkosság híranyagait, orvosi jegyzőkönyveit használta kiindulópontként. A történet szerint egy féltékeny borbélylegény szerelmi féltésből hét tőrszúrással végez kedvesével, amiért nyilvánosan kivégzik. Az 1837-ben elhunyt Büchner négy szövegváltozatot készített, azonban korai halála meggátolta a darab befejezését.
„Woyzeck egyszerre gyilkos és áldozat” – magyarázta Dézsi Szilárd kifejtve, hogy a főhős egy környezete által kiszolgáltatott ember, aki befelé menekül és saját mitológiát alkot magának. Aki nem őrültebb, mint a többiek, csak egy sajátos belső logika szerint létezik és sikertelen kitörési „mutatványában” válik egyszerre bűnözővé és kiszolgáltatottá. A rendező szerint az előadás sajátossága a rendhagyó térkezelés, vagyis a stúdió-előadás a nagyszínpadon zajlik, miközben az üres nézőtér is „szereplője” az előadásnak. Woyzeck szerepében Szabó Eduárdot láthatja a közönség, Marie-t Máthé Annamária alakítja, a kikiáltó, a doktor és a tamburmajor szerepét pedig Mosu Norbert-László játssza. Az előadás díszletét és jelmzeit a rendező tervezte, a korreográfus Kalmár Attila.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!