Bocskay Vince a nemzeti kultúra gyökereit is felmutató magas színvonalú művészeti munkájáért kapta a díjat
Fotó: Magyar Művészeti Akadémia
Bocskay Vince erdélyi szobrászművész és Bakos Attila író, filozófus, költő kapta idén a Szervátiusz Jenő-díjat – tájékoztatta Szervátiusz Klára, a Szervátiusz Alapítvány elnöke az MTI-t szerdán.
2022. szeptember 21., 23:522022. szeptember 21., 23:52
2022. szeptember 21., 23:582022. szeptember 21., 23:58
Bocskay Vince erdélyi szobrászművész a nemzeti kultúra gyökereit is felmutató magas színvonalú művészeti munkájáért, a keresztény magyarság nagy történelmi alakjainak megformálásáért kapta a díjat – hangsúlyozta Szervátiusz Klára. A Szovátán született, 72 éves szobrászművész erdélyi magyar történelmi személyiségeket és a katolicizmus nagy alakjait formálta meg és állította ki Erdély-szerte: Márton Áron katolikus püspökről készült szobra Kolozsváron látható, Mikó Imre erdélyi politikust, történészt ábrázoló szobrát Sepsiszentgyörgyön állították fel, Bod Péter református lelkészről, egyháztörténészről készített mellszobrát pedig Felsőcsernátonban, de
Bakos Attila író, költő, filozófust méltatva elmondta, hogy ritka keleti dokumentumok nyomán, Kőrösi Csoma Sándor mai utódjaként megírta a magyarság háromkötetes történetét, új alapokra helyezve a magyarok eredetét és szellemiségét. A magyar őstörténetet tíz év alatt három kötetben foglalta össze – hangsúlyozta.
Az egy évre szóló Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat idén Süveg Eszter, a Csíkszeredai Művészeti Líceum diákja érdemelte ki ígéretes tehetségéért. Az utolsó éves diák egy esztendőn át havi 50 ezer forint támogatásban részesül. „Őt abban a reményben támogatjuk, hogy vagy jeles magyar művész vagy magyar művészeket tanító rajztanár válik belőle” – mutatott rá Szervátiusz Klára.
A Szervátiusz Alapítvány azokat a művészeket díjazza, akik a nemzet megmaradásáért tevékenykednek. A díjakat odaítélő Szervátiusz Alapítványt a 2018 áprilisában elhunyt Szervátiusz Tibor szobrászművész feleségével alapította 2003-ban édesapja, Szervátiusz Jenő születésének 100. évfordulója alkalmából. Édesapja emlékére létrehozta a Szervátiusz Jenő-díjat is azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a Kárpát-medencében alkotó magyar művészek munkáira.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
szóljon hozzá!