Bocskay Vince a nemzeti kultúra gyökereit is felmutató magas színvonalú művészeti munkájáért kapta a díjat
Fotó: Magyar Művészeti Akadémia
Bocskay Vince erdélyi szobrászművész és Bakos Attila író, filozófus, költő kapta idén a Szervátiusz Jenő-díjat – tájékoztatta Szervátiusz Klára, a Szervátiusz Alapítvány elnöke az MTI-t szerdán.
2022. szeptember 21., 23:522022. szeptember 21., 23:52
2022. szeptember 21., 23:582022. szeptember 21., 23:58
Bocskay Vince erdélyi szobrászművész a nemzeti kultúra gyökereit is felmutató magas színvonalú művészeti munkájáért, a keresztény magyarság nagy történelmi alakjainak megformálásáért kapta a díjat – hangsúlyozta Szervátiusz Klára. A Szovátán született, 72 éves szobrászművész erdélyi magyar történelmi személyiségeket és a katolicizmus nagy alakjait formálta meg és állította ki Erdély-szerte: Márton Áron katolikus püspökről készült szobra Kolozsváron látható, Mikó Imre erdélyi politikust, történészt ábrázoló szobrát Sepsiszentgyörgyön állították fel, Bod Péter református lelkészről, egyháztörténészről készített mellszobrát pedig Felsőcsernátonban, de
Bakos Attila író, költő, filozófust méltatva elmondta, hogy ritka keleti dokumentumok nyomán, Kőrösi Csoma Sándor mai utódjaként megírta a magyarság háromkötetes történetét, új alapokra helyezve a magyarok eredetét és szellemiségét. A magyar őstörténetet tíz év alatt három kötetben foglalta össze – hangsúlyozta.
Az egy évre szóló Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat idén Süveg Eszter, a Csíkszeredai Művészeti Líceum diákja érdemelte ki ígéretes tehetségéért. Az utolsó éves diák egy esztendőn át havi 50 ezer forint támogatásban részesül. „Őt abban a reményben támogatjuk, hogy vagy jeles magyar művész vagy magyar művészeket tanító rajztanár válik belőle” – mutatott rá Szervátiusz Klára.
A Szervátiusz Alapítvány azokat a művészeket díjazza, akik a nemzet megmaradásáért tevékenykednek. A díjakat odaítélő Szervátiusz Alapítványt a 2018 áprilisában elhunyt Szervátiusz Tibor szobrászművész feleségével alapította 2003-ban édesapja, Szervátiusz Jenő születésének 100. évfordulója alkalmából. Édesapja emlékére létrehozta a Szervátiusz Jenő-díjat is azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a Kárpát-medencében alkotó magyar művészek munkáira.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!