„Kísérnek a kimondatlanul maradt mondatok”: a 80 éves Gálfalvi György író frissen megjelent kötetéről

„Kísérnek a kimondatlanul maradt mondatok”: a 80 éves Gálfalvi György író frissen megjelent kötetéről

Gálfalvi György író

Új kötete jelent meg az idén 80 éves Gálfalvi György marosvásárhelyi írónak, szerkesztőnek, irodalomszervezőnek, aki meghatározó egyénisége az elmúlt évtizedek erdélyi magyar irodalmi életének. Gálfalvi Györgyöt a 22 alkotó arcképét felvillantó, Szárnyas malomköveink című kötetről, az irodalmi emlékezetről és az erdélyi „irodalmi tájról” kérdeztük.

 

Kiss Judit

2022. július 30., 19:142022. július 30., 19:14

2022. július 30., 19:162022. július 30., 19:16

– Frissen jelent meg Szárnyas malomköveink – Arcképek című kötete a Bookart kiadónál. Ön íróként, szerkesztőként, majd főszerkesztőként meghatározó egyénisége az elmúlt évtizedek erdélyi magyar irodalmi életének. A kötet olyan írásokat sorakoztat fel, amelyek összesen 22 erdélyi és magyarországi alkotó arcképét kísérlik megrajzolni az Ön „szemüvegén keresztül”. Milyen szempontok szerint válogatta ki a régebbi és újabb írásokat?

– A válogatási szempont magától adódott: ezek az írások egyetlen kivételével megvoltak, csak össze kellett gereblyézni őket, mert az az illúzióm, hogy így, együtt talán ráirányítják az olvasók figyelmét szerzőjük alapállására és rögeszméire. Vénségemre elhatalmasodott rajtam a kétely: miközben magányunkban szótlanná váltunk, elmondtunk-e magunkról és másokról a legfontosabb emlékeinket, mindazt, ami beépült az életünkbe? Kínoznak a kimondatlanul maradt mondatok, amelyek hol pilleként, hol szárnyas malomkövekként körülöttem röpködve végigkísértek az életemen.

– Székely János, Sára Sándor, Kántor Lajos, Hervay Gizella, Jókai Anna, Balogh Edgár – csak néhányan azok közül, akikről személyes, esszészerű hangvételű írása jelent meg. A kötetben olvasható „arcképek” irodalom- és művelődéstörténeti értéke megkérdőjelezhetetlen, hiszen az elmúlt évtizedek irodalmát, irodalmi életét ha úgy tetszik, nagyon „belülről” ismerte, ismeri. A Szárnyas malomköveink olvasói számára hogyan lehetne körvonalazni, röviden jellemezni: milyen az az „irodalmi táj”, ami a kötetből kirajzolódik?

– Szerettem volna, és még mindig szeretném, hogy a kérdésben említett irodalmi táj mindenekelőtt barátságosnak tűnne.

Galéria
Idézet
Barátságosságon azt értem, hogy indulásomtól kezdve az volt a meggyőződésem, hogy az alkotók egymáshoz fűződő kapcsolata tényleges támaszt jelent a mindennapi életükben és munkájukban, nem mindegy, hogy milyen emlékeket őriznek egymásról.

Sorsunk, a kisebbségi sors fokozottan arra kényszerített, hogy egymásrautaltságunkat tudatosítsuk és átéljük; talán nem egészen véletlen, hogy a kötetben többször is szó esik arról a mélyben kiépült kapcsolatrendszerről, amely a határoktól függetlenül összekötötte az alkotói műhelyeket.

– Idén lett nyolcvan éves, erre az alkalomra kötet is született Világlátó világszélen – A 80 éves Gálfalvi György köszöntése címmel a Mentor Könyvek kiadónál. A kötetben írók, költők, irodalomtörténészek, kritikusok méltatják a pályáját. Ha lehetne röviden válaszolni a kérdésre: szerteágazó munkássága „labirintusából” mi az, amire a legszívesebben emlékszik?

– Egyetlen szóban is válaszolhatnék: a munkára. „Legjobban mindig is dolgozni szerettem” – idézem a könyvben Páskándi Gézát. S legszívesebben hosszasan idézném a Szárnyas malomköveink ötvenegyedik oldaláról a vallomásomat a szerkesztői munkáról; aki kíváncsi rá, ott megtalálja. Talán annyit tennék itt hozzá, hogy én az írás mellett szerkesztésből és irodalomszervezésből próbáltam összesodorni egy nem textuális értelemben vett, de az írói szándékkal egy irányba mutató életművet.

Galéria

A 22 alkotó arcképét felvillantó, Szárnyas malomköveink című kötet idén jelent meg

Idézet
Nagyon szívesen emlékszem az emberi kapcsolatokra, amelyek a szerkesztői munka közben szövődtek, a barátságokra, amelyek kitöltötték az életemet. Nem tudom elfeledni a Látó-esteket, a hangulatot, amikor a kérdések nyomán egy-egy szereplő bevallotta, ő maga is meglepődött a saját válaszán, mert nem tudta magáról, hogy ezt is tudta.

Emlékszem a közönségre: tudom, hogy hihetetlen, de több alkalommal is megtöltötték a marosvásárhelyi színház is- és nagytermét – a Bolyai díszterméről nem is beszélve. Azok az estek számomra az irodalom igazi ünnepei voltak, olyan erőt adó élmények, amelyekért érdemes volt dolgozni.

– A 80. születésnapjára elkészült kötetben Füzi László magyarországi irodalomtörténész Látta a történelmet című írása idézi az Ön 1974-ben megjelent kötetéből azt a mondatot, hogy „nem az a fontos, hogy ki hol van, hanem az, hogy ki van valahol.” Ezt azóta is így gondolja? És ha igen, kifejtené bővebben, hogy miért gondolja így?

– Igen, ma is így gondolom. Azért gondolom így, mert azt tapasztaltam – és következetesen kerestem erre az alkalmat –, hogy egy-egy ember hangsúlyosan érezteti jelenlétét ott, ahol él, és meghatározza nemcsak közvetlen környezete életét, hanem messzire sugárzik munkájának a hatása. Én egész életemben következetesen kerestem azokat az embereket, akiket környezetük hol „fanatikusnak”, hol „nehéz embernek” nevez, róluk fohászkodtam első kötetemben: Áldassál, emberi konokság! Kifelé sántikálva az életből, ma is csak ezt tudom megismételni. 

Gálfalvi György író, szerkesztő, irodalomszervező
Gálfalvi György József Attila-díjas író, szerkesztő, irodalomszervező Marosvásárhelyen született 1942. április 28-án. Iskoláit a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceumban végezte, az Unirea-Egyesülés Líceumban érettségizett. Magyar irodalom szakot végzett Kolozsváron a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen 1965-ben. A sajtóban először irodalmi kritikákkal jelentkezett. 1965 és 1970 között a Bukarestben megjelenő Ifjúmunkás szerkesztője. Ebben az időszakban vált a lap a riport és publicisztika egyik megújító műhelyévé. 1970-től a marosvásárhelyi Igaz Szó című irodalmi folyóirat munkatársa. Az Igaz Szót 1989. december 23-án Látónak keresztelték át, itt dolgozott nyugdíjazásáig, 2008-ig. 1993 januárjától megbízott főszerkesztő, 2005-től kinevezett főszerkesztő volt. A Látó Irodalmi Színpadán tizenhét éven keresztül 121 esten mutatta be a marosvásárhelyi közönségnek a magyar irodalom legnevesebb alkotóit, folyóiratait, kiadóit. Kismonográfiát írt róla Gáspár György (Alattvalónak alkalmatlan. Polis, 2018), nyolcvanadik születésnapjára baráti köszöntők jelentek meg a Mentor Könyvek gondozásában, Világszélen címmel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók
2024. április 04., csütörtök

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról

„Kitelepítés című könyvem azt a kérdést feszegeti, vajon értelemmel bír-e az életünk, hiszen talán nem a szenvedés, hanem az értelmetlen szenvedés az, ami elviselhetetlen” – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Visky András író, dramaturg.

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról
2024. április 04., csütörtök

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok

Immár harmadik alkalommal szervezi meg a magyar filmnapokat a Cenk alatti városban a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest a brassói Secvențe Kulturális Egyesülettel és a Barcasági Magyarságért Egyesülettel közösen.

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok
2024. április 04., csütörtök

Elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, aki gazdag szépprózai életművet hagyott maga után

Életének 94. évében szerdán elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – tudatta az MMA csütörtökön az MTI-vel.

Elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, aki gazdag szépprózai életművet hagyott maga után
2024. április 04., csütörtök

Fekete Vince költő a meghívottja a Kolozsvári Állami Magyar Színház költészet-napi eseményének

Fekete Vince József Attila-díjas és Magyarország Babérkoszorújával kitüntetett költő a meghívottja az április 10-én, szerdán este 6 órától, a magyar költészet napja előestéjén a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében tartandó eseménynek.

Fekete Vince költő a meghívottja a Kolozsvári Állami Magyar Színház költészet-napi eseményének
2024. április 03., szerda

Minden politikai történet mögött intim drámák állnak – Fontos kérdéseket feszeget a kolozsvári színház új előadása

Az átpolitizált társadalmakban megőrizheti-e önmagát a nagybetűs Ember – erre a kérdésre keresi a választ a Kolozsvári Állami Magyar Színház új produkciója, a Stuart Mária. Friedrich Schiller darabja a 16. századi angol és skót királynő története.

Minden politikai történet mögött intim drámák állnak – Fontos kérdéseket feszeget a kolozsvári színház új előadása
2024. április 03., szerda

Miniévaddal, költészetnappal ünnepel a 70 éves szatmárnémeti Harag György Társulat

Április 10. és 15. között ünnepli alapításának 70. évfordulóját a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata – közölte a színház.

Miniévaddal, költészetnappal ünnepel a 70 éves szatmárnémeti Harag György Társulat
2024. április 02., kedd

KAF-emlékestet tartanak Kolozsváron a magyar költészet napján

Emlékestet tartanak a magyar költészet napján, április 11-én a december végén elhunyt Kovács András Ferenc József Attila- és Kossuth-díjas, Artisjus irodalmi nagydíjas költő, esszéíró, műfordító emlékére Kolozsváron.

KAF-emlékestet tartanak Kolozsváron a magyar költészet napján
2024. április 01., hétfő

Egyed Péter íróra, filozófusra emlékeznek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház és az Erdélyi Múzeum-Egyesület április 6-án, 16 órától a színház stúdiótermében Egyed Péter-emlékestet szervez a 2018-ben elhunyt író, filozófus tiszteletére – közölték a szervezők.

Egyed Péter íróra, filozófusra emlékeznek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban
2024. március 31., vasárnap

Elhunyt Tordy Géza színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja

Meghalt Tordy Géza színművész – közölte a Nemzeti Színház szombat este az MTI-vel.

Elhunyt Tordy Géza színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja