2009. február 05., 09:142009. február 05., 09:14
A tíznapos fesztivál a filmvilág nagyágyúit vonzza a német fővárosba: Andrzej Wajdától Costa-Gavrasig és az életműért járó Kamera Díj várományosáig, Claude Chabrolig számos elismert rendező és Renée Zellwegertől kezdve Kate Winsleten át Michelle Pfeifferig és a zsűrielnök Tilda Swintonig számos közkedvelt színész vonul be ma este a Potsdamer Platz vörös szőnyegén a Berlinale filmpalotába.
Az 59. berlini filmes mustra a premierek fesztiválja lesz, a játékfilmek versenyprogramjában Arany- és Ezüstmedve-díjra pályázó 26 film többsége ugyanis első ízben kerül bemutatásra. A Berlinale programjában szembetűnő a koprodukciók sokasága is: vetítésre kerül többek között a román–brit–magyar koprodukcióként feltüntetett, Varga Katalin című, Erdélyben játszódó film is.
A történet címszereplője kisfiával megszökik otthonról, és arra keresi a módot, hogy bosszút álljon azokon a férfiakon, akik évekkel korábban megerőszakolták őt. Peter Strickland Budapesten élő, brit–görög származású rendező filmjének producere Tudor Giurgiu, operatőre Győri Márk, a főszerepben pedig a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja, Péter Hilda látható. Fontos szerepet kapott a kolozsvári társulat másik tagja, Kántor Melinda és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze, Pálffy Tibor, valamint Tankó Norbert, Oana Giurgiu és Marina Sebastian is.
A Berlinale saját történetéről is megemlékezik: idén, a hírhedt berlini fal lebontásának 20. évfordulóján számos olyan film kerül bemutatásra a kelet-közép-európai térségből, amelyek előre jelezték a fal leomlását, sőt a film eszközeivel hozzá is járultak ahhoz. Ebben a programban vetítik Jeles András Kis Valentinóját, Bódy Gábor filmjét, a Kutya éji dalát és Vetős János Trabantománia című alkotását.
Cinema Total Second Edition – Filmhaus Ungarn (Magyar Filmes Ház) címmel a magyar filmet népszerűsítő rendezvénysorozat kezdődik holnap Berlinben. A Collegium Hungaricum egyhetes szakmai programsorozata az angol Peter Greeneway rendező és Yonderboi száz év magyar filmjeiből összeállított prezentációjával veszi kezdetét, célja a magyar filmművészet, illetve a filmipar megismertetése: producerek, rendezők, különböző stúdiók mutatkoznak be a német fővárosban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.