2009. február 05., 09:142009. február 05., 09:14
A tíznapos fesztivál a filmvilág nagyágyúit vonzza a német fővárosba: Andrzej Wajdától Costa-Gavrasig és az életműért járó Kamera Díj várományosáig, Claude Chabrolig számos elismert rendező és Renée Zellwegertől kezdve Kate Winsleten át Michelle Pfeifferig és a zsűrielnök Tilda Swintonig számos közkedvelt színész vonul be ma este a Potsdamer Platz vörös szőnyegén a Berlinale filmpalotába.
Az 59. berlini filmes mustra a premierek fesztiválja lesz, a játékfilmek versenyprogramjában Arany- és Ezüstmedve-díjra pályázó 26 film többsége ugyanis első ízben kerül bemutatásra. A Berlinale programjában szembetűnő a koprodukciók sokasága is: vetítésre kerül többek között a román–brit–magyar koprodukcióként feltüntetett, Varga Katalin című, Erdélyben játszódó film is.
A történet címszereplője kisfiával megszökik otthonról, és arra keresi a módot, hogy bosszút álljon azokon a férfiakon, akik évekkel korábban megerőszakolták őt. Peter Strickland Budapesten élő, brit–görög származású rendező filmjének producere Tudor Giurgiu, operatőre Győri Márk, a főszerepben pedig a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja, Péter Hilda látható. Fontos szerepet kapott a kolozsvári társulat másik tagja, Kántor Melinda és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze, Pálffy Tibor, valamint Tankó Norbert, Oana Giurgiu és Marina Sebastian is.
A Berlinale saját történetéről is megemlékezik: idén, a hírhedt berlini fal lebontásának 20. évfordulóján számos olyan film kerül bemutatásra a kelet-közép-európai térségből, amelyek előre jelezték a fal leomlását, sőt a film eszközeivel hozzá is járultak ahhoz. Ebben a programban vetítik Jeles András Kis Valentinóját, Bódy Gábor filmjét, a Kutya éji dalát és Vetős János Trabantománia című alkotását.
Cinema Total Second Edition – Filmhaus Ungarn (Magyar Filmes Ház) címmel a magyar filmet népszerűsítő rendezvénysorozat kezdődik holnap Berlinben. A Collegium Hungaricum egyhetes szakmai programsorozata az angol Peter Greeneway rendező és Yonderboi száz év magyar filmjeiből összeállított prezentációjával veszi kezdetét, célja a magyar filmművészet, illetve a filmipar megismertetése: producerek, rendezők, különböző stúdiók mutatkoznak be a német fővárosban.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.