2009. július 31., 09:542009. július 31., 09:54
Nemrég jelent meg ugyanis Orbán Ferenc székelykeresztúri születésű, Marosvásárhelyen élő zenetanár és muzsikus, valamint Porzsolt Erzsébet színművész válogatásában és szerkesztésében az a MeseMorzsák című CD, amelyen Benedek Elek hagyatékából hallgatható kilenc mese. Minden történetet Erdély egy-egy elismert – sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi, illetve kolozsvári – színművésze mondja el, mégpedig úgy, hogy minden történetet más-más hangszer dallama kíséri.
A két borsökröcske című mesét Bogdán Zsolt, A vénasszony és a halál című történetet Berekméri Katalin, A szegény ember királyságát Nagy Kopeczky Kálmán, Az aranyszőrű bárány történetet pedig Gajzágó Zsuzsanna mondja el. Nemes Levente Az ember a legerősebb, Porzsolt Erzsébet Az aranytulipán, Henn János A kerek kő, B. Fülöp Erzsébet A szegény ember kakasa, végül pedig Pálffy Tibor a Csali mesét tolmácsolja. Mindemellett a cimbalom, a xilofon, illetve más ütőhangszerek, az ukulele, a mandolin, a harmonika, a gitár, a hegedű és a pásztorfurulya aláfestő dallama különleges zenei hangulatot és élményt nyújt. S hogy az élmény teljes legyen, a lemez borítóján, valamint az illusztrációs könyvben Péter Alpár sepsiszentgyörgyi képzőművész rajzai illusztrálják Elek apó meséit.
„Benedek Elek-év van, mi mással lehetne kellemesebben meglepni a gyermekeket és a szülőket, mint egy tarisznyányi Elek apó mesével?” – magyarázta a Krónikának a CD öszszeállításának és kiadásának az ötletét Orbán Ferenc, akinek nem ez az első ilyen próbálkozása. A korábban a Forgotten rockzenekarban, a Tutora zenekarban, az Udvarhely Néptáncműhely Csalóka zenekarában, valamint a TransylMania etno-rock zenekarban is megforduló, újabban az Orpheusz, illetve a Kővirág együttesben is játszó zenész ugyanis 2001 óta több albumot jelentetett meg.
A Gyermekvilág (2001) című CD-n Weöres Sándor, a Pilinszky-dalok (2002) című korongon Pilinszky János verseiből zenésített meg, az Örökség (2005) című albumon Wass Albert irodalmi hagyatékából hallhatók részletek, az Egyedül – annak, aki kíváncsi (2006) című lemezen pedig Orbán saját szerzeményeit adja elő.
Porzsolt Erzsébettel szintén 2005-ben adták ki azt a Mozsikácska című lemezt, amelyen Bucsuházy Viktóriával, a Győr melletti Rajka falubeli, akkor első osztályos kislánnyal nép- és gyermekdal-feldolgozásokat adnak elő. A MeseMorzsákat a www.orbanferenc.com weboldalon lehet megrendelni.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.