2009. július 31., 09:542009. július 31., 09:54
Nemrég jelent meg ugyanis Orbán Ferenc székelykeresztúri születésű, Marosvásárhelyen élő zenetanár és muzsikus, valamint Porzsolt Erzsébet színművész válogatásában és szerkesztésében az a MeseMorzsák című CD, amelyen Benedek Elek hagyatékából hallgatható kilenc mese. Minden történetet Erdély egy-egy elismert – sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi, illetve kolozsvári – színművésze mondja el, mégpedig úgy, hogy minden történetet más-más hangszer dallama kíséri.
A két borsökröcske című mesét Bogdán Zsolt, A vénasszony és a halál című történetet Berekméri Katalin, A szegény ember királyságát Nagy Kopeczky Kálmán, Az aranyszőrű bárány történetet pedig Gajzágó Zsuzsanna mondja el. Nemes Levente Az ember a legerősebb, Porzsolt Erzsébet Az aranytulipán, Henn János A kerek kő, B. Fülöp Erzsébet A szegény ember kakasa, végül pedig Pálffy Tibor a Csali mesét tolmácsolja. Mindemellett a cimbalom, a xilofon, illetve más ütőhangszerek, az ukulele, a mandolin, a harmonika, a gitár, a hegedű és a pásztorfurulya aláfestő dallama különleges zenei hangulatot és élményt nyújt. S hogy az élmény teljes legyen, a lemez borítóján, valamint az illusztrációs könyvben Péter Alpár sepsiszentgyörgyi képzőművész rajzai illusztrálják Elek apó meséit.
„Benedek Elek-év van, mi mással lehetne kellemesebben meglepni a gyermekeket és a szülőket, mint egy tarisznyányi Elek apó mesével?” – magyarázta a Krónikának a CD öszszeállításának és kiadásának az ötletét Orbán Ferenc, akinek nem ez az első ilyen próbálkozása. A korábban a Forgotten rockzenekarban, a Tutora zenekarban, az Udvarhely Néptáncműhely Csalóka zenekarában, valamint a TransylMania etno-rock zenekarban is megforduló, újabban az Orpheusz, illetve a Kővirág együttesben is játszó zenész ugyanis 2001 óta több albumot jelentetett meg.
A Gyermekvilág (2001) című CD-n Weöres Sándor, a Pilinszky-dalok (2002) című korongon Pilinszky János verseiből zenésített meg, az Örökség (2005) című albumon Wass Albert irodalmi hagyatékából hallhatók részletek, az Egyedül – annak, aki kíváncsi (2006) című lemezen pedig Orbán saját szerzeményeit adja elő.
Porzsolt Erzsébettel szintén 2005-ben adták ki azt a Mozsikácska című lemezt, amelyen Bucsuházy Viktóriával, a Győr melletti Rajka falubeli, akkor első osztályos kislánnyal nép- és gyermekdal-feldolgozásokat adnak elő. A MeseMorzsákat a www.orbanferenc.com weboldalon lehet megrendelni.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.