Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 23., 11:142009. szeptember 23., 11:14
A babák és bábok mintha egy gyerek fantáziájából léptek volna elő. A mesefigurákat nemezből, rongyból, csuhéból neves képzőművészek készítették, a falakat színes mesejelenetek díszítik. Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ igazgatója elmondta, a babák és bábok Magyarországról érkeztek, a Klauzál Gábor Budafok-tétényi Művelődési Központ hirdetett Benedek Elek születésének 150., halálának 80. évfordulójára, a Benedek Elek-emlékévben meseillusztrációs pályázatot.
A győri Zichy-palota termeiben idén tavasszal, tizenharmadik alkalommal rendezték meg Magyarország legnagyobb és legszebb időszaki babakiállítását, ott már bemutatták az országos babakészítési versenyre beküldött Benedek Elek-mesefigurákat. Ezekből a legszebb darabokat ajánlották fel az alkotóik Elek apó szülőfalujának.
Így a babák mindöszsze egy hétig tekinthetők meg Sepsiszentgyörgyön, hiszen szeptember 30-ától elfoglalják állandó helyüket a kisbaconi régi paplakban. Amint arról már beszámoltunk, péntektől tartják Háromszéken a Benedek Elek-emlékünnepséget.
Ez a kiállítás is annak keretében tekinthető meg. Imreh-Marton István elmondta, úgy bízták rájuk a babákat, mint a szülők gyermeküket, hiszen ezeket nemcsak óvni, hanem elengedni is tudni kell. A sepsiszentgyörgyi megnyitón az erdővidéki Kelekótya együttes megzenésített versekkel szórakoztatta a gyerekeket és felnőtteket.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.