Silviu Purcărete Macbett című előadásának sajtótájékoztatója
Fotó: Oláh Eszter
A mindenkori ember hatalomhoz való viszonyán keresztül érinti a ma is aktuális politikai és történelmi témákat Silviu Purcărete rendezésében a Macbett című előadás, amit a Kolozsvári Állami Magyar Színházban mutatnak be szerdán.
2021. október 12., 08:572021. október 12., 08:57
Silviu Purcărete rendezi a Macbett című előadást a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, a produkció Eugene Ionesco költői nyelvén keresztül reflektál a mindenkori ember hatalomhoz való viszonyára, a korrupcióra és a bukás lehetőségére. A hétfői sajtótájékoztatón a rendező abbéli örömét fejezte ki, hogy újra a kincses városban lehet, és a magyar társulattal dolgozhat. A darab kapcsán megkérdőjelezte a szerző neve kapcsán leggyakrabban felmerülő „abszurd” jelzőt. Véleménye szerint Ionesco nyelvezete sokkal inkább mondható költőinek vagy modernnek, és leginkább a paradox helyzetekről való érzékletes gondolkodásmódról tanúskodik.
„Ionesco tulajdonképpen nem tett mást, mint modern köntösbe öltöztette a tragikus történeteket. Az abszurd rendszerint a káoszt jelenti, Ionesco viszont nem kaotikus, hanem egy tudós precizitásával világít rá a helyzetek ellentmondásosságára” – mondta a rendező. Tompa Gábor, a színház igazgatója feltette a kérdést, miben különbözik Ionesco Macbettje a shakespeare-i Machbeth-től. Purcărete azt mondta, Shakespeare még nem tudta kijelenteni, hogy minden ember, aki a hatalommal találkozik, törvényszerűen korrupttá válik. Ionesco világában a hatalomért harcba szálló emberek közt azonban nem beszélhetünk jó és rossz szereplőkről, ott mindenki szörnyetegként jelenik meg. Azt igyekszik megmutatni, hogy bárki bűnössé válhat, aki hatalomra tör.
– világított rá.
Vasile Șiril zeneszerző elmondta, hogy a darabban egyértelmű utalások vannak arra vonatkozóan, milyen zene is illik a történethez, ami ugyanakkor kiegészül a parabolaszerű történetben rejlő ellentmondás kifejezésének vágyával. Elmondása szerint a darab szinte megkövetelte az opera világának használatát, és a 20. század zenei világát eleveníti meg.
Bogdán Zsolt színművész, Silviu Purcărete rendező, Kiss Tamás színész a Macbett próbáján
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház
A díszlettervező szerint ezt a szigorú szimmetriát a darab követelte meg, amelyről elmondta, hogy tulajdonképpen nem más, mint egy költői, kabarészerű köntösbe öltöztetett shakespeare-i rendszer, amely szépen illeszkedik az előadás zeneiségéhez is.
Véleménye szerint minden jól megírt szatíra mögött egyfajta szimmetria vagy aszimmetria igénye húzódik meg, amelyet ebben az előadásban a térrel is érzékelhetővé próbált tenni. Az egyszerű és világos történeti struktúra így a látványvilágban is jól letapogathatóan visszaköszön. Elmondta ugyanakkor, hogy a tervezés első pillanatától számításba veszi a rendelkezésére álló technikai hátteret, amely a világítást is magába foglalja. Egyúttal megragadta az alkalmat, hogy köszönetet mondjon a színészek végtelen türelmének, amellyel a fénypróbák során is a díszlettervező rendelkezésére álltak.
Az előadás dramaturgja, Visky András elmondta, hogy Ionesco szövegeit gyakran a komédia regiszterében fordítják, az abszurd viszont nem egyenlő a komédiával. „A magyar színházi fordítás tulajdonképpen nem ismeri az organikusan működő abszurd fogalmát, ezért a magyar fordítások nagyrészt a komédia felől közelítenek” – tette hozzá. Ami a kolozsvári színrevitelt illeti, Visky András a rendező által kapott francia és a magyar kiadás alapján dolgozott.
Véleménye szerint a darab zsenialitása abban áll, hogy ez a metafizikai megközelítés nagyon könnyen olvashatóvá teszi a politikai játszmákat, amelyre a történet reflektálni kíván.
Fotó: Oláh Eszter
A Komorna szerepén Pethő Anikóval osztozó Román Eszter színésznő elmondta, számára a szerep kihívása a játékbeli szimmetriához való precíz ragaszkodásban rejlik: „Ahogy a díszlet is, úgy a mi szerepeink is valamelyest a szimmetriára épülnek, ezért az én feladatom leginkább az, hogy precízen végigcsináljam a saját részem, bízva a partnerben, hogy ő a másik felén tökéletesen ugyanazt csinálja” – osztotta meg.
A Glamiss szerepét játszó Dimény Áron színész elmondta, annak ellenére, hogy többször volt alkalmuk együtt dolgozni a rendezővel, minden munkafolyamat az újdonság erejével hat, amelyet átszőnek a mély felismerések. Mint mondta, így volt ez a Macbett próbafolyamatának esetében is, ahol a darab aktualitása és a rendezői megközelítés „ébresztő” hatással volt rá. „A darab megrázó erejű aktualitással bír, ami a tágabb történelmi kontextust és napjaink történéseit illeti” – mondta a színész. A kolozsvári közönség a járványügyi előírásoknak megfelelően és érvényes védettségi igazolást felmutatva tekintheti meg az előadást.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
szóljon hozzá!