A Raymonda című balettelőadásban a technikai szempontból egyszerű, látványban pompás színpadkép a díszes kastélyok tobzódó gazdagságát képviseli
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Balettelőadás premierjét tartja csütörtökön a Kolozsvári Magyar Opera. Az előadáshoz Alexander Glazunov nagyszerű zenéjére a klasszikus balettre jellemző expresszivitással teli táncokat, valamint magyar, spanyol és keleti karaktertáncokat koreografált a rendező, Livia Tulbure-Gunăjak balettmester.
2021. november 25., 07:232021. november 25., 07:23
Alexander Glazunov Raymonda című művét mutatja be csütörtökön 19 órától a Kolozsvári Magyar Opera balettkara. Az előadás egyrészes, 70 perces.
„A Raymondát mindig is az orosz romantikus balett akadémizmusával és fényűzésével hozták összefüggésbe.
– nyilatkozta az előadás rendező-koreográfusa, Livia Tulbure-Gună balettmester. Hozzátette,a társulat Raymonda történetét tömörített formában mutatja be, de anélkül, hogy elveszítené az elbeszélés fonalát vagy a klasszikus romantikus balettre jellemző felépítést.
„Glazunov nagyszerű zenéje izgalmas színházi tartalmat és lehetőséget biztosított számomra, hogy a klasszikus balettre jellemző expresszivitással teli táncokat, valamint magyar, spanyol és keleti karaktertáncokat koreografáljak, amelyek a legszebb fényében mutatják be a Kolozsvári Magyar Opera balettkarának virtuozitását és tehetségét”
– fogalmazott a balettmester.
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Horvát József, az előadás karmestere rámutat, a késő romantikus korszak különösen termékeny orosz zeneszerzője, Alexander Glazunov élete legkreatívabb időszakában, 1897-ben, 32 évesen fejezte be a Raymonda című balett komponálását. Ezt az alkotást gyakran hasonlítják Csajkovszkij műveihez, mivel Glazunov legterjedelmesebb balettje, és megszületése az orosz romantika korszakán belül a műfaj történetének fontos momentumát képviseli.
– mondta a karmester.
Ledenják Andrea jelmez- és látványtervező szerint a technikai szempontból egyszerű, látványban pompás színpadkép a díszes kastélyok tobzódó gazdagságát képviseli. A társulat balettkara mellett közreműködik a Kolozsvári Magyar Opera zenekara.
A járványügyi előírások értelmében az előadáson való részvétel feltétele az érvényes védettségi igazolás felmutatása.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!