Fotó: Boda L. Gergely
Péntektől vetítik a mozikban, szombaton egyszerre két helyszínen, Bukarestben és Marosvásárhelyen is megtörtént a hivatalos bemutatója a legújabb romániai független filmnek, a Billion Star Hotelnek, amelynek nagy részét Marosvásárhelyen forgatták, illetve Szováta és Segesvár is feltűnik egy-egy jelenetben.
2016. február 22., 19:432016. február 22., 19:43
A főszerepet Rudy Moca nyugalmazott bábszínész, színész játssza, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Liviu Rebreanu Társulatának több színésze is szerepel a produkcióban.
Rudy Moca az alkotás születésének körülményeiről mesélt lapunknak. Amint mondta, a rendező, Alecs Năstoiu annak idején felkérte, hogy vállaljon szerepet, mindössze két rövid jelenetre a készülő filmjében. Egy félórás találkozóra hívta a színészt, amiből négy és fél óra beszélgetés lett. Amikor két hét múlva megkapta a szöveget, az a korábban megbeszélt két féloldalnyi helyett 18–20 oldalasra sikeredett, amelyben a színész a saját gondolatait, az életről, a szegénységről, az empátiáról kifejtett nézeteit is felfedezte.
A filmről, annak témájáról, cselekményéről semmit nem tudott, csupán azt, hogy neki a Tata Rudy szerepét kell eljátszania. Amikor megjelent a forgatás helyszínén, a marosvásárhelyi G. Caféban, akkor tudta meg, hogy szövegét egy kisfiúnak kell elmondania. Ez nagyon meglepte, hiszen, ahogy magyarázta, egy gyereknek másképp mesél az ember, sokkal nehezebb lekötni a figyelmét, mert ha már nem tartja érdekesnek a történetét, elkalandozik, nem figyel oda, és ez azonnal feltűnik a filmben is.
„A hangommal úgy kellett játszanom, mint a bábszínházban” – mondta Rudy Moca, azt is elárulva, hogy ezzel a film koncepcióját is megváltoztatta anélkül, hogy látta volna az előző három évben felvett jeleneteket. A rendező számolt ezzel a lehetőséggel, később elárulta, hogy mi volt a célja. „Úgy akarta, hogy spontánul meséljek, anélkül, hogy tudnám, miről szól ez a film” – magyarázta a színész. „Két napig vettük fel a jelenetet a gyerekkel.”
A film három fura személy életét meséli el, olyan történeteket mutat be, amelyek bárkivel megeshettek, és meg is estek, hiszen gyakran hallunk elhagyott gyerekekről, külföldre távozott szülőkről, csalókról, tolvajokról, akik szegény embereket csaptak be. A szemétben kotorászó emberek látványa sem ismeretlen senki számára, ahogy a padon vagy lépcsőfeljáró alatt meghúzódó hajléktalanoké sem.
„Amikor végül megnéztem a majdnem kész filmet, Madách Imre Az ember tragédiája jutott eszembe” – vallja a főszereplő, aki szerint a film kérdéseket tesz fel, illetve rámutat arra, hogy milyen sokfélék az emberek, honnan indultak egyesek és hová jutottak. Nem szabadna megfeledkezni arról, hogy a szerencsétlen sorsú emberért az is felelős, aki eltaszítja.
A Billion Star Hotel című filmet a héten vetítik a mozikban. A cselekmény Marosvásárhelyen játszódik, de játszódhatna bárhol, az ország bármely másik városában vagy külföldön, Európában, hiszen az emberek hasonló problémákkal küszködnek, hasonló kérdésekkel találják szemben magukat.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!