2011. június 14., 08:552011. június 14., 08:55
A tárlaton a művész életművének egy részét: öt installációt és öt performanszának fotódokumentumait állították ki. Amint arról korábban már beszámoltunk, az Árkosi Művelődési Központ és Baász Szigeti Pálma, a képzőművész özvegye egész éves rendezvénysorozatot szervez Baász Imre emlékére, a művész születésének hetvenedik, halálának huszadik évfordulója alkalmából.
A sorozat célja, hogy Baász Imrét és életművét megismertessék a szakmával és a közönséggel, hogy az őt megillető helyre kerüljön, fogalmazta meg Kopacz Attila, az Árkosi Művelődési Központ igazgatója. Az év elején az árkosi Istálló-galériában negyvenöt rajzot mutattak be Baász 1972–1985 között készült, kevésbé ismert grafikáiból, amelyeken a művész nagy munkáinak jelrendszere már tetten érhető. A Magmában pénteken megnyílt kiállítás a rendezvénysorozat újabb állomása, Baász Imre nyolcvanas években készült installációi, performanszai tekinthetők meg, ezeket a műveket eddig nem állították ki együtt, hiszen ezeket a munkákat egyenként vagy csak szűk baráti körben mutatta be a művész, fogalmazta meg Kopacz Attila.
A megnyitón Mircia Dumitrescu grafikus, a bukaresti képzőművészeti egyetem tanára idézte fel Szárhegyen kibontakozó barátságukat, ő hívta meg Baász Imrét a bukaresti egyetemre tanítani, és ott magyarként és egyetemes művészként is megtalálta a helyét. A bukaresti professzor elismerően szólt a Magma-kiállítótérről, amelyhez hasonló nincs Bukarestben, és kifejtette a Baász-kiállításnak múzeumban a helye. Egyed Péter filozófus a művész özvegyéről szólt, aki „alázattal őrzi és egyben tartja az életművet”, majd Baász kivételes formanyelvét és művészi hitvallását boncolgatta, a szocializmusban betagolódott ember és az állandó kitöréssel próbálkozó művész összefonódását. Vladimir Bulat bukaresti művészettörténész és kritikus Baász Imre és Ion Grigorescu képzőművész között vont párhuzamot, elmondta, Baász életműve feldolgozásra és megismertetésre vár. A Baász-tárlat a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben július 15-éig látogatható.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!