Szemák Zsuzsa: a művészet gyógyítja az emberi elmét és lelket.
Fotó: Zoltán Ildikó
Szemák Zsuzsa képzőművész alkotásai tekinthetők meg a szatmárnémeti Szépművészeti Múzeumban. A festészetterápiával is foglalkozó alkotó a művészet gyógyító erejéről, műhelytitkairól beszélt a Krónikának.
2021. április 28., 20:572021. április 28., 20:57
A valódi művészet tükör, mely nem táplál dühöt, félelmet, irigységet, hiúságot. Nem táplál, de tükröz, hiszen rámutat a valóságra. Azt tükrözi, amit mutatsz neki, hiába is vádolod, nem a tükör a hibás, te magad vagy, ki most belenézel – ezek a gondolatok határozzák meg Szemák Zsuzsa képzőművész Tükör című kiállítását, amely a Szatmár megyei Szépművészeti Múzeumban látható szombatig.
Megkeresésünkre a képzőművész beszélt az alkotási folyamatról, arról, hogyan éli meg egy-egy festményének elkészültét.
– mondta a képzőművész. Hozzátette, az alkotás egyfajta „csendes feszültségben” történik, esetében néhány óra alatt vászonra, papírra kerülnek a gondolatok, a formák, a színek és testet ölt minden.
Fotó: Zoltán Ildikó
Szemák Zsuzsa azt vallja,
Az alkotási folyamat stresszoldó hatása régóta ismert: az elfojtott érzéseket, gondolatokat vagy félelmeket is felszínre hozhatja, illetve segíthet ezek leküzdésében.
„Ezt megtapasztaltam itt, Szatmáron, amikor művészetterápiás foglalkozást tartottam egy felnőtt csoportnak. Sok éve tanítok iskolában, csoportos foglalkozásaim vannak gyerekekkel, és újabban egyetemi keretek között is tanítok. A tapasztalataim, amelyeket ez idő alatt összegyűjtöttem, arra ösztönöztek, hogy a művészetterápia irányába forduljak, Budapesten, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) falai között tanultam” – mondta Szemák Zsuzsa, aki jelenleg is alkalmazza az elsajátított tudást és gyógymódot a munkái kapcsán.
Fotó: Zoltán Ildikó
Arra is rámutatott, hogy a tudás átadása felelősséggel, illetve kötelességgel jár, amivel mindennap szembesül az iskolában vagy az egyetemen. Próbálja ösztönözni diákjait a kreativitásra és bátorságra.
„Minden művész rendelkezik egy saját eszköztárral, melyet belátása szerint használ. Gondolok itt a színekre, formákra vagy terekre. Határokat feszegetnek és lépnek át, ez nálam sincs másképp” – fejtette ki a szatmári képzőművész.
Fotó: Zoltán Ildikó
Úgy fogalmazott,
Szemák Zsuzsának számos egyéni és csoportos kiállítása volt külföldön, ezek különböző tapasztalattal gazdagították, illetve sokat tanult más országok művészeinek munkáiból, tárlataiból.
Fotó: Facebook/Szemák Zsuzsa
„Érdekes volt látni, hogy egy ázsiai országban ugyanolyan nyitottak az európai művészek irányába, mint például egy észak-afrikai országban. A művészet, legyen az bármelyik ágazata, összekovácsolja az embereket, és toleranciára »kényszerít« és tanít” – összegezte Szemák Zsuzsa szatmári képzőművész.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!