Fotó: Krónika
2008. július 08., 00:002008. július 08., 00:00
Botka László 1927. június 26-án született Szatmárnémetiben. Több mint 60 éves színészi karrierjét vándorszínészként kezdte, a sepsiszentgyörgyi teátrum színpadán 57 évet töltött el. Laci bácsi nem kívánkozott nyugdíjba, aktívan vállalt részt a színházi életben. Utolsó fellépése néhány napja a kisvárdai színházi fesztiválon volt, ahol Gombrowicz Yvonne, burgundi hercegnő című darabjában Valentint, a lakáj szerepét játszotta.
„Úgy kezdődött, hogy már gyermekként nagyon szerettem a színpadot, ezért elmentem perecet árulni a színházba” – mesélte az idős színész a Krónikának egy korábban készült interjúban. Szülei nem örültek, hogy komédiásnak állt, gépészmérnöknek szánták. „Szüleim beírattak lakatosgyakornoknak, de a háború közbeszólt, és megszűnt az iskola. Megszöktem otthonról, a szatmári Vasas Munkásszínpadán kezdtem, műkedvelőként. 1946-ban kerültem az első hivatásos színházhoz, Nagyenyedre, a Kollektív Színházi Társulathoz, ahol másnapra már be kellett ugranom eljátszani a Júlia című operett Kálmánját” – emlékezett Botka László, az utolsó erdélyi magyar vándorszínész, aki fiatalon négy vándortársulatban játszott: „Faluról falura, városkából városkába vittük a magyar szót és a magyar színházat. Vonattal, teherautóval vagy szekérrel utaztunk, 15–20 előadás volt repertoáron. Csak a közönségből éltünk, más nem segített” – vallotta a színész. „Nagybányán a fűrészgyárnál dolgoztam táncoktatóként, amikor behívtak katonának. Ott kerültem első ízben kapcsolatba a székelyekkel, akik elmesélték, milyen gyönyörű helyek vannak nálukfelé, meséltek a szentgyörgyi színházról is. Levelet írtam a sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színház igazgatójának, elmondtam, hogy szeretnék nála dolgozni. Egy hét múlva érkezett a válaszlevél, hogy várnak.” Botka László több mint fél évszázadon át dolgozott a háromszéki megyeszékhelyen. Kedvenc szerepei között volt a Csárdáskirálynő – fiatalon Bóni grófot 600 alkalommal játszotta, majd Bóni apját, Leopold Mária herceget alakította rendszeresen Szentgyörgyön.
A színészt hosszú karrierje során megbecsült kapcsolat kötötte a színházhoz. „Mindaddig szeretnék dolgozni, míg a társulat, az igazgató, a rendezők és a közönség bízik bennem. Ha még egyszer születhetnék, újra ezt a pályát és hivatást választanám” – mondta lapunknak adott utolsó interjújában Botka László.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.