2009. február 19., 09:302009. február 19., 09:30
– Visszatérő vendégnek számít Erdélyben. Mi magyarázza ezt a szoros kapcsolatot?
– Édesapám Székelyudvarhely mellett, Szentábrahámon született. Gyerekkoromban sokat jártam Erdélyben, aztán volt egy viszonylag hosszú szünet, de az utóbbi időben ismét elég gyakran fordulok meg itt. Koncerteztem Erdélyben saját zenekarommal és Horváth Charlie-val, illetve sokat kirándulunk ide.
– Mikor, hogyan kezdődött a dzsessz iránti érdeklődése?
– Kaposváron töltött serdülőkorom idején nagyon megkedveltem a rockzenét. Aztán Budapestre kerültem, ahol először építésznek tanultam, és egyre inkább kezdett érdekelni a dzsessz, főleg Chick Coreea és Herbie Hankock zenéje. Az érdeklődés egyre komolyabb lett, s úgy döntöttem, hogy megpróbálkozom a zenéléssel is; 24 éves koromban tanultam meg, hogy hol van a C a gitáron.
– A kései kezdet ellenére roppant sikeres, elismerésekben gazdag pályát futott be, zenészként, pedagógusként, a magyar dzsesszélet szervezőjeként egyaránt. Mit tart eddigi pályafutása legnagyobb eredményének?
– Van egy Szabó Gábor-életműdíjam, amit a Dzsesszszövetség tagságának szavazata alapján ítéltek oda. Ez nagyon jólesett. Nagyon szerettem volna mindig a saját zenémet játszani, mindig az mozgatott, hogy zenekart hozzak létre. Aztán úgy alakult, hogy ezekben a zenekarokban, a László Attila Bandben, a Things együttesben vagy régebben a Kaszakőben olyan zenészekkel sikerült játszanom, hogy felemelő volt minden koncert. Ez inspirálja a további zenélést.
– Az ön zenéjéhez a kritikusok az organikus dzsessz címkét kapcsolták. Mit fed ez a fogalom?
– Az organikus dzsessz találó kifejezés. Az organikus azonban nem úgy értendő, mint az építészetben, az én zeném olyan módon organikus talán, hogy komponáláskor nagyon figyelek arra, ki játssza majd el. Konkrét emberekre, személyiségekre írom a zenét, így nem kell kibújniuk a saját bőrükből. Ilyen értelemben, az ő személyiségüket, természetes adottságaikat kiindulópontnak tekintve, ez valóban organikus zene.
– Milyen a dzsessz helyzete, megítélése jelenleg Magyarországon?
– Nagyon nagy változások állnak be a zenei életben, nem csak a dzsesszben. Óriási a kínálat, nagyon sok jó zenész van, a média közvetítésével nagyon sok csatornán át jut el a zene a hallgatókhoz. A dzsessztan szakról évente 12–15, zeneakadémiai szinten játszó dzsesszzenész kerül ki. El lehet képzelni, hogy ez milyen zenei erőforrás. Kedvező fejlemény, hogy a magyar dzsessz állami támogatást kap, az utóbbi két évben intenzívebben. Ami a megítélést illeti, és talán a kollégáim nevében is beszélhetek, amikor játszunk, ez nemigen érdekel, a fontos az, hogy ott mi történik. Ebben a műfajban, mikor az ember számot vet a dolgaival, inkább azokat a pillanatokat, órákat számolja, amelyeket ebben az állapotban tölt el, s nem annyira az elismertséget, sikert, médiavisszhangot.
– Nemzetközi vonatkozásban hol áll a magyar dzsessz?
– Megemlíteném Lakatos Antalt, aki nemcsak Európa-, hanem világhírű. De említhetem a Berlinben élő Schnéberger Ferencet is, akinek a lemezeit Németországban minden lemezboltban lehet kapni. Szakcsi Lakatos Bélának is vannak nemzetközi sikerei. Jack de Johnette négy vagy öt magyar dzsesszzongoristával készített közös lemezt, aztán meghívta őket egy baltikumi fesztiválra. Ezek mind jelentős nemzetközi sikerek.
– Van a magyar dzsessznek valamiféle csak rá jellemző specifikuma?
– A roma zenészek nagyon eleven színt hoztak a magyar dzsesszbe, gondoljunk csak Szakcsi Lakatos Bélára vagy Ablakos Dezsőre. Ők olyan elevenséget hoztak a magyar dzsesszbe, ami pezsdítően hatott. Ez a dolog egyik része. A másik az, hogy nagyon magas szinten folyik a zenei képzés, és ennek a kettőnek a találkozása nagyon eredeti dolgokat tud létrehozni.
– Vukán György azt vallja, hogy a művészetet nem lehet tanítani, ezért évekkel ezelőtt pontot tett oktatói munkája végére. Ön kitartott a pályán, tehát nyilvánvalóan másként látja ezt a kérdést.
– Van a dolognak tanítható része is, például a harmonizálás, elméleti rendszerezés, de még technikában is sokat lehet átvenni. Amit én a legfontosabbnak tartok az, hogy a növendéknek a személyiségét segítsem megtalálni, kifejezni azáltal ahogyan játszik. Ez egy nagyon érdekes és olykor szórakoztató feladat. Minél inkább megpróbálják a személyiségüket a zenén keresztül megvalósítani, annál jobban tudnak azonosulni azzal, amit csinálnak.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.