2009. szeptember 07., 10:552009. szeptember 07., 10:55
Ideiglenes megoldásként most a színpad biztosít helyet színésznek és nézőnek egyaránt. Ennek következtében a férőhelyek száma jelentősen csökkent. Az új évad műsortervét már a jelzett körülményeket is figyelembe véve alakították ki. A szűk tér nem jelenti, hogy korlátozzák a műfajokat, és remélhetőleg a művészi színvonal szempontjából sem lesz változás – közli a társulat művészeti titkársága.
Lesz ebben az évadban Goldoni-vígjáték, kortárs magyar dráma, musical, sőt a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vendégjátékát is megtekintheti a közönség. Az alkotók között visszatérők is vannak, hiszen ismét Váradon rendez a skót Russell Boyce, valamint Anca Bradu és a magyarországi Árkosi Árpád, ők az elmúlt évadban is dolgoztak a társulattal, emellett a váradi közönség számára talán ismeretlenebb, a fiatalabb generációhoz tartozó két rendező, Zakariás Zalán és Szabó K. István. Vadas László, a Szigligeti Társulat tagja egy kortárs musicalt visz színre.
Szeptemberben mutatják be Bernard Pomerance: Az elefántember című színművét Russell Boyce rendezésében, októberben láthatjuk Carlo Goldoni vígjátékát, A kávéházat, amelyet Anca Bradu jegyez rendezőként. Moravetz Levente és Venczel Péter Ali baba és/vagy negyven rabló című musicalének ősbemutatóját Vadas László dirigálja, a Képzeld, beteg! című zenés-táncos pszichodrámát pedig Árkosi Árpád – ezt a bemutatót szilveszterre tervezi a társulat. Parti Nagy Lajos Mauzóleum című színműve februárban kerül a nézők elé Szabó K. István rendezésében, áprilisban pedig Luigi Pirandello Hat szereplő szerzőt keres című művét mutatják be, amelyet Zakariás Zalán rendez.
A temesvári színház a Brémai muzsikusokat adja elő – ennek dátumáról még nem tájékoztatott a társulat. Idén nem hirdetnek meg külön-külön nagyszínpadi, illetve stúdióbérletet. A bérleteseknek ugyanakkor választási lehetőséget biztosítanak: a hat előadásból négy állandó, amely mellé a maradék kettőből választhatnak egyet, illetve mindkettőt, így ennek alapján öt, illetve hat előadásra szóló bérletet válthatnak.
A bérletek ára 35 és 150 lej között változik: a legolcsóbbak a kedvezményes bérletek, amelyeket egyetemisták, diákok és nyugdíjasok válthatnak, a legdrágábbat pedig, az úgynevezett mecénásbérletet azon nézőknek ajánlják, akik a bemutató előtti „előbemutatón” szeretnék megtekinteni az előadásokat.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.