Széfeddin Sefket Tibor a Kolozsváron született híres egyiptomi filmrendező
Fotó: Filmtett.ro
Az egyiptomi filmgyártás egyik úttörőjéről, a félig magyar Széfeddin Sefket életútjáról szóló dokumentumfilm ősbemutatóját tartják vasárnap a rendező szülővárosában, Kolozsváron, a Filmtettfeszten.
2019. október 05., 16:022019. október 05., 16:02
2019. október 05., 16:272019. október 05., 16:27
A Sefket rejtély című 55 perces dokumentumfilmet Maksay Ágnes rendezte, és a kolozsvári VideoPontes Stúdió készítette a Magyar Média Mecenatúra támogatásával.
A rendező az MTI-nek elmondta: Széfeddin Sefket Tibor Kolozsváron született 1913-ban, Ahmed D. Dzselaleddin bejnek, a török szenátus titkárának és Incze Gabriella kolozsvári színésznőnek az elsőszülött fiaként.
A két világháború között a kolozsvári magyar zenés színház munkatársaként és újságíróként dolgozott, és filmes pályáját is magyarul kezdte: ő írta a Kalotaszegi Madonna regényt, majd az ebből készült film forgatókönyvét. Kolozsvár és Budapest után 1947-ben Kairóba költözött, és míg új hazájában sikert sikerre halmozott, nevét szülőföldjén elfeledték.
Maksay Ágnes elmondta: a kalandos életutat feldolgozó dokumentumfilm elkészítése is meglehetősen kalandos volt. Az egyiptomi forgatásokon az is megesett, hogy rendőrök lépkedtek az operatőr nyomában, hogy figyeljék: képbe kerül-e egy olyan épület, amelyet nem szabad lefilmezni.
A Sefket rejtély dokumentumfilmet Filep Farkas és László Loránd fényképezte, Filep Farkas vágta, a film oknyomozó riportere Boros Lóránd, narrátora Szilágyi Szabolcs, hangmérnöke Wahl Frigyes volt. Maksay Ágnes jegyezte a film forgatókönyvét is.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!