Fotó: Prózsa Lilla Zsuzsanna
Fájdalom, eksztázis, boldogság – így jellemzi Emberi lélek (The Human Spirit) című, a kolozsvári Uránia-palotában a hétvégén megnyílt festménykiállítását Konyicska Csaba.
2016. július 25., 12:142016. július 25., 12:14
A Máramaros megyei Erzsébetbányáról származó, a kincses városban élő alkotó ötvenkét kiállított festménye az emberi arc és test ábrázolásán keresztül próbálja megragadni a különféle érzéseket, lelkiállapotokat. A színes, illetve fekete-fehér festményeken kívül gipszből készült öntött formák is megtekinthetőek, amelyek közül talán a legérdekesebb magáról a művészről készült a teljes alakos, félig aranyozott műalkotás.
Bár Konyicska Csaba adott címet műveinek, mégis úgy döntött, hogy a kiállításon nem tünteti fel ezeket, így teljes befogadói szabadságot biztosít a nézők számára: valamennyien olyan lelkiállapotban elemezhetik őket, amilyenben szeretnék. A fiatal művész elmondta, önarcképpel kezdte a portréfestmények sorozatát, majd ismerőseit, barátait kérte meg arra, hogy különböző élethelyzetekben megfesthesse alakjukat, arcukat.
Hozzátette, teljes munkaidőben bankban dolgozik, csak szabadidejében foglalkozik festészettel, de mindkét dolgot egyformán szívesen csinálja. Sosem végzett művészeti tanulmányokat, kizárólag autodidakta módon jutott oda, hogy immár második kiállítását nyitotta meg.
Előző tárlatát munkatársai meglepetésként szervezték meg. „Nagyjából fél évbe telt, amíg az összes alkotás elkészült. Akad olyan nap, amikor három festményt is elkészítek, de olyan hónap is, amikor csak kettőt” – mondta Konyicska Csaba. A kiállítás július 28-áig tekinthető meg a kolozsvári Uránia- palotában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!