Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Az elmúlt hónapokhoz képest idén, aratás idején viszonylag jó áron vásárolják fel a kereskedők a kenyérgabonát a gazdáktól, de szakértők szerint ez az ár nem tart sokáig, és a rekordszintű orosz gabonatermés hatására csökkenni fognak a felvásárlási árak.
2024. július 05., 14:212024. július 05., 14:21
Az utóbbi hetek lassú áremelkedésének köszönhetően tonnánként 205 eurós áron állapodott meg a búza ára a konstancai kikötőben. A romániai és a magyarországi termelésű kenyérgabona iránt idén nyáron jelentősen megnőtt az érdeklődés, a gabonakereskedők gyakorlatilag kiseperték a tavalyi készleteket a raktárakból, ezzel is magyarázható a felvásárlási árak növekedése aratás idején.
Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy
Gazdasági elemzők a kenyérgabona és az egyéb kalászosok stagnáló, vagy idővel csökkenő ára mögött több fontos globális tényezőt említenek. A gabonaforgalmazás világpiaci árát jelenleg a legnagyobb gabonatermelő, Oroszország befolyásolja elsősorban. Az idei orosz gabonatermelés mennyiségét alábecsülő szakértői vélemények az elmúlt napokban korrekcióra szorultak, miután kiderült, hogy az orosz gabonatermés idén 85 millió tonnás rekordmennyiséget érhet el. Az ukrajnai háború miatt számos szankcióval sújtott Oroszország Európába nem szállít gabonát, viszont az ukrajnai kalászosoknak a hagyományos afrikai és ázsiai piacokról történő kiszorulásával a legnagyobb afrikai gabonaimportőr, Egyiptom is átállt orosz gabonára.
A jó minőségű kelet-európai – magyar, román, lengyel, stb. – gabona korábbi felvevőpiaca, Nyugat-Európa az elmúlt két évben hangsúlyosan eltolódott Ukrajna felé, idén azonban némi változás állt be a trendekben, miután
A román és a magyar mezőgazdasági szaksajtó által megszólaltatott agrárszakértők továbbra is képlékenynek tartják a kelet-európai gabonapiac alakulását. Többen azt tanácsolják a gazdáknak, hogy aratáskor éljenek a romániai viszonylatban 0,9-1 lej körüli, kilónkénti felvásárlási árral, mert később az árak csökkenni fognak, vagy ezen a szinten maradnak, így nem éri meg gabonatárolásba fektetni.
Jelentős kihívások elé állítja a gazdákat a búza, kukorica vagy napraforgó alacsony ára. Vincze Tamás közgazdász, egy kolozsvári székhelyű gabonaforgalmazó vállalat ügyvezető igazgatója a Krónikának rámutatott, hogy sürgős váltásra van szükség.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!