Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Az elmúlt hónapokhoz képest idén, aratás idején viszonylag jó áron vásárolják fel a kereskedők a kenyérgabonát a gazdáktól, de szakértők szerint ez az ár nem tart sokáig, és a rekordszintű orosz gabonatermés hatására csökkenni fognak a felvásárlási árak.
2024. július 05., 14:212024. július 05., 14:21
Az utóbbi hetek lassú áremelkedésének köszönhetően tonnánként 205 eurós áron állapodott meg a búza ára a konstancai kikötőben. A romániai és a magyarországi termelésű kenyérgabona iránt idén nyáron jelentősen megnőtt az érdeklődés, a gabonakereskedők gyakorlatilag kiseperték a tavalyi készleteket a raktárakból, ezzel is magyarázható a felvásárlási árak növekedése aratás idején.
Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy
Gazdasági elemzők a kenyérgabona és az egyéb kalászosok stagnáló, vagy idővel csökkenő ára mögött több fontos globális tényezőt említenek. A gabonaforgalmazás világpiaci árát jelenleg a legnagyobb gabonatermelő, Oroszország befolyásolja elsősorban. Az idei orosz gabonatermelés mennyiségét alábecsülő szakértői vélemények az elmúlt napokban korrekcióra szorultak, miután kiderült, hogy az orosz gabonatermés idén 85 millió tonnás rekordmennyiséget érhet el. Az ukrajnai háború miatt számos szankcióval sújtott Oroszország Európába nem szállít gabonát, viszont az ukrajnai kalászosoknak a hagyományos afrikai és ázsiai piacokról történő kiszorulásával a legnagyobb afrikai gabonaimportőr, Egyiptom is átállt orosz gabonára.
A jó minőségű kelet-európai – magyar, román, lengyel, stb. – gabona korábbi felvevőpiaca, Nyugat-Európa az elmúlt két évben hangsúlyosan eltolódott Ukrajna felé, idén azonban némi változás állt be a trendekben, miután
A román és a magyar mezőgazdasági szaksajtó által megszólaltatott agrárszakértők továbbra is képlékenynek tartják a kelet-európai gabonapiac alakulását. Többen azt tanácsolják a gazdáknak, hogy aratáskor éljenek a romániai viszonylatban 0,9-1 lej körüli, kilónkénti felvásárlási árral, mert később az árak csökkenni fognak, vagy ezen a szinten maradnak, így nem éri meg gabonatárolásba fektetni.
Jelentős kihívások elé állítja a gazdákat a búza, kukorica vagy napraforgó alacsony ára. Vincze Tamás közgazdász, egy kolozsvári székhelyű gabonaforgalmazó vállalat ügyvezető igazgatója a Krónikának rámutatott, hogy sürgős váltásra van szükség.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!