Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Az elmúlt hónapokhoz képest idén, aratás idején viszonylag jó áron vásárolják fel a kereskedők a kenyérgabonát a gazdáktól, de szakértők szerint ez az ár nem tart sokáig, és a rekordszintű orosz gabonatermés hatására csökkenni fognak a felvásárlási árak.
2024. július 05., 14:212024. július 05., 14:21
Az utóbbi hetek lassú áremelkedésének köszönhetően tonnánként 205 eurós áron állapodott meg a búza ára a konstancai kikötőben. A romániai és a magyarországi termelésű kenyérgabona iránt idén nyáron jelentősen megnőtt az érdeklődés, a gabonakereskedők gyakorlatilag kiseperték a tavalyi készleteket a raktárakból, ezzel is magyarázható a felvásárlási árak növekedése aratás idején.
Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy
Gazdasági elemzők a kenyérgabona és az egyéb kalászosok stagnáló, vagy idővel csökkenő ára mögött több fontos globális tényezőt említenek. A gabonaforgalmazás világpiaci árát jelenleg a legnagyobb gabonatermelő, Oroszország befolyásolja elsősorban. Az idei orosz gabonatermelés mennyiségét alábecsülő szakértői vélemények az elmúlt napokban korrekcióra szorultak, miután kiderült, hogy az orosz gabonatermés idén 85 millió tonnás rekordmennyiséget érhet el. Az ukrajnai háború miatt számos szankcióval sújtott Oroszország Európába nem szállít gabonát, viszont az ukrajnai kalászosoknak a hagyományos afrikai és ázsiai piacokról történő kiszorulásával a legnagyobb afrikai gabonaimportőr, Egyiptom is átállt orosz gabonára.
A jó minőségű kelet-európai – magyar, román, lengyel, stb. – gabona korábbi felvevőpiaca, Nyugat-Európa az elmúlt két évben hangsúlyosan eltolódott Ukrajna felé, idén azonban némi változás állt be a trendekben, miután
A román és a magyar mezőgazdasági szaksajtó által megszólaltatott agrárszakértők továbbra is képlékenynek tartják a kelet-európai gabonapiac alakulását. Többen azt tanácsolják a gazdáknak, hogy aratáskor éljenek a romániai viszonylatban 0,9-1 lej körüli, kilónkénti felvásárlási árral, mert később az árak csökkenni fognak, vagy ezen a szinten maradnak, így nem éri meg gabonatárolásba fektetni.
Jelentős kihívások elé állítja a gazdákat a búza, kukorica vagy napraforgó alacsony ára. Vincze Tamás közgazdász, egy kolozsvári székhelyű gabonaforgalmazó vállalat ügyvezető igazgatója a Krónikának rámutatott, hogy sürgős váltásra van szükség.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!