Aranyoroszlán-díjjal jutalmazzák Kurtág Györgyöt

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Kurtág György karmesternek ítélték oda életművéért az Aranyoroszlán-díjat, melyet kétévente adnak át a kortárs komolyzene egy-egy jelentős képviselőjének a Velencei Biennále keretében működő Nemzetközi Kortárs Zenei Fesztiválon.

Hírösszefoglaló

2009. szeptember 03., 09:362009. szeptember 03., 09:36

Kurtág György erdélyi származású zeneszerző, zongoraművész veheti át életműve elismeréseként a Velencei Biennále keretében működő 53. Nemzetközi Kortárs Zenei Fesztiválon az Aranyoroszlán-díjat szeptember 27-én. A díjátadón az ünnepi koncertet a torinói Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai élén a zeneszerző tanítványa, barátja és szintén külföldön élő honfitársa, Peskó Zoltán vezényli. „Akik Budapesten vagy másutt – ha csak rövid időre is – Kurtág-tanítványok lehettek, világszerte titkos szövetséget alkotnak, mert a vele való találkozástól fogva másként látják és hallják a zenét, mint mások” – fogalmazott Peskó Zoltán.

Az Aranyoroszlán-díjat kétévente adják át, egy-egy kortárs komolyzenében alkotó jelentős zeneszerzőnek. Azzal a teljes fesztiváligazgatóság egyetértett, hogy idén Kurtág György kapja a díjat. Kurtág György a díjátadást megelőző napon szakmai találkozón vesz részt a velencei Teatro La Fenice Apollinee Termében.

A szeptember 27-i ünnepi koncert műsora mostanra kialakult, már a végleges verziót próbálják. A koncert a Hipartitával kezdődik Kikucsi Hiromi hegedűművész előadásában, majd a Stephan Steinnek ajánlott Grabstein für Stephan hangzik el Elena Casoli gitárművész tolmácsolásában. A díjátadás, illetve szünet után a ...Concertante... op. 42 kettősverseny szólal meg jeles Kurtág-specialistákkal, Kikucsi Hiromival és Haki Ken brácsaművésszel. Nemcsak Kurtág, hanem Ligeti és Bartók zenéje is kiemelt szerepet kap a velencei fesztiválon, a Quartetto d’archi del Teatro La Fenice például a Kurtág Mikroludiumok mellett Ligeti I. és Bartók IV. vonósnégyesét játssza.

Az október 3-án záruló fesztivál mottója egyébként A hang teste (Body of Sound). Kilenc nap alatt 87 különböző produkcióval találkozhat a közönség, ezek között 26 olaszországi és 16 világbemutatóra kerül sor a konferenciákkal és workshopokkal tarkított programban.

Kurtág György

1926. február 19-én született a Temes megyei Lugoson. Zeneszerző, zongoraművész és kamarazenetanár. Zenei tanulmányait 1940-ben Temesváron kezdte: Bartók-tanítvány volt, Kardos Magdánál zongorát, Max Eisikovitstól pedig zeneszerzést tanult. A II. világháborút követően Magyarországra költözött, ahol a budapesti zeneművészeti főiskola zongora és kamarazene tanszakán 1951-ben, a zeneszerzés tanszakon pedig 1955-ben diplomázott.

Ezt követően a zeneakadémia tanára lett, majd Berlinben, Bécsben és Hollandia több nagyvárosának filharmóniáinál dolgozott. 2002-ben feleségével, Kurtág Mártával Franciaországban telepedett le. Kossuth-díjas érdemes művész, emellett számos magyarországi és külföldi díjjal jutalmazták. Műveit világszerte játsszák, Bartók Béla óta a legnagyobb hatású magyar zeneszerzőként tartják számon.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 30., péntek

Közeleg gyermeknap, nemzetközi fesztivállal készül a Puck Bábszínház

Gyermeknapi ünneplésre várja nézőit a kolozsvári Puck Bábszínház június elsején, ezt követően szervezik meg a Puck Nemzetközi Fesztivált június 2. és 5. között.

Közeleg gyermeknap, nemzetközi fesztivállal készül a Puck Bábszínház
2025. május 28., szerda

Morális, társadalmi bomlás minden szinten – ma is aktuális Mrożek darabja, amelyet Keresztes Attila rendez Kolozsváron

Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.

Morális, társadalmi bomlás minden szinten – ma is aktuális Mrożek darabja, amelyet Keresztes Attila rendez Kolozsváron
2025. május 28., szerda

Horváth Hunort nevezték ki a temesvári színház élére, miután az eddigi vezetéssel kapcsolatban hiányosságok merültek fel

Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.

Horváth Hunort nevezték ki a temesvári színház élére, miután az eddigi vezetéssel kapcsolatban hiányosságok merültek fel
2025. május 27., kedd

Óriási jelentőségűek a szatmári társulat számára a legrangosabb UNITER-díjak

A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.

Óriási jelentőségűek a szatmári társulat számára a legrangosabb UNITER-díjak
2025. május 27., kedd

Több mint félszáz szerző, 80 program várja a könyvbarátokat a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.

Több mint félszáz szerző, 80 program várja a könyvbarátokat a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. május 27., kedd

Ismét „begurul” Sepsiszentgyörgyre a Tricikli fesztivál

Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.

Ismét „begurul” Sepsiszentgyörgyre a Tricikli fesztivál
2025. május 27., kedd

Tarr Béla életműdíjat kap a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon

Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.

Tarr Béla életműdíjat kap a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon
2025. május 26., hétfő

Két fontos díjat is besöpört a szatmári színház III. Richárdja az UNITER-gálán

Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.

Két fontos díjat is besöpört a szatmári színház III. Richárdja az UNITER-gálán
2025. május 26., hétfő

Óceánok mélyére és szafarikra kalauzol el a brassói LYNX fesztivál idei kiadása

A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.

Óceánok mélyére és szafarikra kalauzol el a brassói LYNX fesztivál idei kiadása
2025. május 24., szombat

Iráni rendező titokban forgatott filmje kapta az Arany Pálmát Cannes-ban

Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.

Iráni rendező titokban forgatott filmje kapta az Arany Pálmát Cannes-ban