Fotó: Biró István
Kolozsváron Árnyak az idő szövetén elnevezésű programmal fogadták a múzeumlátogatókat az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban. Az est fénypontja egy 18. századi hordozható orgona bemutatása és megszólaltatása volt. A barokk muzsikára jellemző madárcsicsergés és fütty reprodukálására is alkalmas hangszert 1752-ben építették a Nagyszeben közeli Erzsébet-városban; a neves erdélyi orgonaépítő-mester, Johannes Baumgarten készítette egy 17. századi orgona átalakításával. A ritka hangszert Victor Dan kolozsvári művész szólaltatta meg, a műsorban reneszánsz kori, illetve Haydn-művek szerepeltek. A Passa-mezzo Historikus Együttes előadását kis híján elmosta az eső, de a reneszánsz táncok kezdetére elállt az áldás. A kolozsvári román opera művészei Verdi Trubadúrjának áriáiból nyújtottak válogatást. A látogatók megtekinthették a múzeum egyik legértékesebb gyűjteményét, a középkori kőtárat, ahol a kiállított tárgyaknak mécsesek biztosítottak különleges megvilágítást. A kolozsvári Szépművészeti Múzeumban szintén sokan voltak kíváncsiak az éjszakára is megnyitott állandó kiállításra, valamint Valentin Codoiu kortárs képzőművész festészeti tárlatára. A Bánffy-palota udvarán tartott koncertek közönségét nem riasztotta el az eső – az erkélyek alá húzódva sokan hallgatták az előadókat.
Marosvásárhelyen a vár volt az események egyik központja, ahol több párhuzamos esemény is várta a gyerekeket, illetve szüleiket. A kicsik mintaásatáson vehettek részt, ahol különféle díjak után kutathattak, de rajzversenyen, arcfestészeten, bábkészítésen és bábjátékkal is kipróbálhatták fantáziájukat és kézügyességüket. Az este a zenekedvelőké volt, de a természetrajzi, néprajzi és régészeti részlegek is éjfélig tartottak nyitva, egy-egy új kiállítással is várva a látogatókat. A Baross Gábor (Horea) utcai Természetrajzi Múzeumban A természet másképpen, a néprajzban a májushoz–júniushoz kötődő népszokások tárgyi emlékeit bemutató tárlat nyílt ebből az alkalomból. A Kultúrpalotában a történelmi részlegen az atlantai és egy németországi kutatóintézet által közösen összeállított római és germán pénzgyűjteményt mutattak be, amely a pécsi egyetem jóvoltából jutott el Marosvásárhelyre.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum kétnapos rendezvény keretében ünnepelt. Több mint százan voltak kíváncsiak a térképkiállítással egybekötött Descriptio Transylvaniae – Erdély térképeken elnevezésű térképtörténeti konferenciára. Az eseménynek olyan előadók adtak különleges rangot, mint Gróf László térképtörténész, az oxfordi Királyi Földrajzi Társaság tagja vagy Klinghammer István, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Kiemelt téma volt az agyagművesség, amelynek keretében az érdeklődők korongolást tanulhattak, előadást hallgathattak a neolitikus agyagművességről, illetve megnézhették Jakobovits Márta keramikus vetítéses előadását.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.