Az alapkonfliktus meglehetősen gyakran visszatérő elem a hollywoodi thrillerműfajban: egy brutális kéjgyilkosságért halálra ítélt bűnöző bosszút akar állni az őt rács mögé juttató, Al Pacino játszotta kriminálpszichológuson, John Grammen, akinek szakvéleménye a bírósági tárgyaláson döntő jelentőségűnek bizonyult a halálos ítélet szempontjából.
Az eredeti bűncselekmény után kilenc évvel valaki ugyanazzal a módszerrel öl meg két nőt, mint az elítélt, a gyanút pedig a doktorra akarja hárítani. Aki eközben titokzatos telefonhívást kap, amelynek értelmében még 88 perce van hátra az életből. Ezek után őrült hajsza kezdődik, mindenki gyanússá válik körülötte, még közvetlen munkatársaiban sem bízhat meg. Az elcsépeltnek nevezhető alaphelyzet ellenére a film alkotói képesek voltak valamelyest visszahozni a klasszikus pszichothrillerek hangulatát, a néző nem válik beavatottá már a történet elején, ugyanúgy töri a fejét egyre zavartabban, mint a főhős. A forgatókönyvíró kellő mértékben adagolja a feszültséget, így a sztori nem lassul le, és nem válik unalmassá. Ám az alkotók számos esetben képtelenek voltak ellenállni a klisék csábításának, ez pedig sokat levon a film értékéből. Számos csöpögős, érzelgős jelenet is bekerült, ami néha megakasztja a film ritmusát. Magát a zárójelenetet is meglehetősen hanyagul „kenték oda”, a fokozódó feszültség miatt nagy várakozásokat keltő végkifejlet így csalódást kelt.
Mindezt ugyanakkor valamelyest ellensúlyozza Al Pacino, aki az Álmatlansághoz hasonlóan itt is kiégett, életunt profit alakít, a tőle megszokott nívón, és ezzel mindvégig a hátán viszi a filmet. Amely ennek köszönhetően, még ha nem is tartozik a műfajban mérföldkőnek tekinthető művek közé, annyit mindenképpen megér, hogy egyszer jegyet váltson rá az ember – főleg, ha egyébként kedveli a thrillereket.
88 perc (88 minutes). Amerikai thriller, 2007. Rendezte: Jon Avnet. Szereplők: Al Pacino, Alicia Witt, Amy Brenneman. Írta: Gary Scott Thompson. Értékelés az 1–5-ös skálán: 3.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.