Szilágyi Istvánt Mile Lajos főkonzul köszönti
Fotó: Horváth László
Meghitt hangulatban köszöntötték a Nemzet Művésze díjjal kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas Szilágyi István írót nyolcvanadik születésnapján Magyarország kolozsvári főkonzulátusán kollégái, barátai, tisztelői csütörtök este.
2018. október 18., 21:362018. október 18., 21:36
2018. október 18., 21:392018. október 18., 21:39
A zsúfolásig telt teremben tartott rendezvényen többek közt a Helikon szerkesztői olvasták fel Szilágyi István nyolcvanadik születésnapja alkalmából született írásaikat. Mint elhangzott,
Fekete Vince költő, a Helikon korábbi szerkesztője, most is rendszeres szerzője úgy fogalmazott, ő és nemzedéktársai, de későbbi költőnemzedékek is Szilágyi Istvánnak köszönhetően „a Helikon érlelő napmelegében születtek”.
Az est házigazdája, Karácsonyi Zsolt, a Helikon folyóirat jelenlegi főszerkesztője, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke elmondta, a folyóirat legfrissebb, tematikus lapszámát Szilágyi Istvánnak szentelték, László Noémi, Papp Attila Zsolt, Fekete Vince az ünnepelthez szóló írását olvasta fel, és mivel nem tudott jelen lenni Szakolczay Lajos Széchenyi-díjas magyar irodalomtörténész, irodalom- és művészetkritikus, az ő különleges hangvételű írását Demeter Zsuzsa, a Helikon szerkesztője tolmácsolta.
ez olvasható Karácsonyi Zsoltnak a Helikon tematikus lapszámában megjelent vezércikkében, amelyet a Helikon főszerkesztője felolvasott az eseményen.
Fotó: Horváth László
Az ünneplésen határon túli barátai, tisztelői is köszöntötték az írót: Márkus Béla debreceni irodalomtörténész és Csordás László kárpátaljai irodalomtörténész. Márkus Béla humoros hangnemben elevenítette fel Szilágyihoz fűződő barátságát, Csordás pedig megilletődöttséggel szólt arról, hogy bár behatóan foglalkozik Szilágyi István életművével, személyesen most találkozik először vele.
Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja is köszöntötte az írót, mint fogalmazott, azt kívánja, sok olyan generáció nőjön fel, amelynek tagjai számára meghatározó élmény Szilágyi István életművét olvasni.
Felolvasta egyik, önvallomás jellegű írását is, amelyben többek között az hangzott el: „nem volt szellemi béklyó, amit ne kísérelt volna meg szétszakítani”.
Szilágyi István 1938. október 10-én született Kolozsváron. 1956-ban érettségizett Szatmáron, kitanulta a mozdonyszerelő géplakatos szakmát. 1958-tól a kolozsvári egyetem jogi karán tanult, 1963-ban nyert jogi diplomát. Az Utunk munkatársa, majd 1968–1989 között főszerkesztő-helyettese. 1990-től a Helikon főszerkesztője 2012 végéig. Fontosabb regényei: Kő hull apadó kútba (1975), Agancsbozót (1990), Hollóidő (2001).
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!