2011. július 07., 09:062011. július 07., 09:06
A jeddi születésű, fiatalkorát Marosvásárhelyen, egyetemista éveit és az azt követő néhány esztendőt Kolozsváron, majd rövid élete alkonyát Magyarországon töltő festő és grafikus munkáit Vécsi Nagy Zoltán méltatta. A művészettörténész három fontosabb stációt emelt ki Ady József pályafutásából. Gyermek- és kamaszkorát a református valláshoz való kötődése határozta meg, így egy időben még kántorkodott is, ugyanakkor verseket írt. A rajzolás örömét a katonaságban fedezte fel, majd ötszöri próbálkozás után bejutott a kincses városi képzőművészeti egyetemre.
Az egyetem után évekig volt „munkakönyves munkanélküli”, hisz a Román Operánál sem díszlet-, sem plakáttervezői munkáját nem vették igénybe. A ’89-es fordulat után, mint annyi más méltatlanul mellőzött erdélyi művész, ő is távozott az országból. „Magyarországon rendkívül nagy lendülettel vetette bele magát a munkába. Ez volt élete legintenzívebb korszaka” – jellemezte a fehérvérűségben 41 évesen elhunyt festő utolsó alkotói periódusát Vécsi Nagy Zoltán. Utolsó éveiben Ady József a legtöbbet Vácott, Csorba Simon festőművész műhelyében dolgozott, akivel közös tárlatot is szerveztek. Rövid idő leforgása alatt alkotásait a magyar fővárosban, Sopronban, Miskolcon, Gödöllőn és Dunaújvároson állították ki.
Halála után életművének egy részét a pesti, majd a kolozsvári és marosvásárhelyi közönség is megtekinthette. „Mi, művészek az élettel valósággal szeretkezünk, miközben eszméletünket veszítjük, majd megint magunkhoz térünk. Nem okulva a történtekből, ezt újra és újra átéljük. Az alkotó számára éppen ez az élet kínálta katarzis jelenti a szabadságot, amelyet egyaránt érezhetünk viszonylagosnak és abszolútnak” – mondta a 80-as években egy, a Korunknál folytatott kerekasztal-beszélgetésen Ady József, akinek munkái két héten keresztül a Kultúrpalota földszinti kiállítótermében tekinthetők meg.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!