KÖZELKÉP – Mi történik akkor, ha találkozik egy melankolikus, de a „szakmáját” precízen és szenvtelenül végző marcona verőlegény, és egy lúzer, a szakmájában és apaként sem a csúcson lévő, tudálékos magánnyomozó? És ha ráadásul a két karaktert Russell Crowe és Ryan Gosling alakítja?
2016. június 14., 13:202016. június 14., 13:20
Nos az eredmény egy egész korrekt, a zsáner klasszikusait (Halálos fegyver, 48 óra) idéző buddymovie, amelyben a két, teljesen eltérő jellemű főszereplő megoldja a világra szóló bűntényt, és közben lassan összecsiszolódik.
A sztori a műfaj klasszikus szituációjával indít: Healy, a verőlegény egy megbízást teljesítve módszeresen bucira veri Marchót, a nyomozót. Később azonban kiderül, hogy mindketten ugyanazon az ügyön dolgoznak – egy pornószínésznő rejtélyes halála összefüggésbe kerül egy bírónő szintén pornózó lányának eltűnésével –, ezért egyesített erőkkel indulnak a rejtély felderítésére, egy kulcsfontosságú filmtekercs felkutatására.
Vagyis tényleg minden a régi jó „furcsa páros\" karaktereken alapuló filmek hangulatát idézi, nem csupán az alapszituáció, de a töméntelen akció és a még töméntelenebb poén is. A történet a hetvenes évek végén játszódik, ami végső soron érthető – ma már értelmetlen lenne egy eltűnt filmszalag köré történetet építeni, hiszen lassan mindent digitális hordozóra forgatnak, egy leleplező felvétel vetítését pedig nem kell nagyszabású rendezvények időpontjára időzíteni, elég, ha feltöltik a YouTube-ra.
Azt persze túlzás lenne kijelenteni, hogy kiváló filmről van szó – a történet néha meglehetősen döcögős, és nyögvenyelősen, lassan halad előre –, az azonban nem tagadható le, hogy sikerült egy tényleg vicces és élvezhető akciófilmet forgatni, amiben kellő mértékben adagolják a váratlan, néha pedig megdöbbentő fordulatokat is. Ráadásul nagyon jól sikerült visszaadni a 70-es évek hangulatát, néhány kikacsintós poénnal egyaránt pellengérre állítva a gátlástalan, a politikával és a korrupt igazságszolgáltatással összefonódó autóipart és a lassan már csak a tüntetés kedvéért tüntető, üres fejű klímaaktivistákat.
A filmet a két főszereplő, a tekintélyes pocakot eresztett Russell Crowe és Ryan Gosling viszi el a hátán: a kettejük között fönnálló feszültség végig megvan, néha egészen meglepő, ahogy a két A kategóriás hollywoodi sztár milyen önfeledten képes ökörködni, izomból hozni a csetlő-botló, kétbalkezes nyomozó figuráját. A két karakter éppen azért hiteles, mert nincs bennük semmi „szuperzsarus\": a profizmusnak gyakran még a látszatát sem tudják megteremteni, ha egy mód van rá, inkább elkerülik a találkozást a hírhedt bérgyilkossal, de aztán a legkiélezettebb helyzetben mégis szembeszállnak a gonosztevőkkel – hogy aztán meglehetősen kevés elégtételhez jussanak ők is, meg a nézők is.
Élvezhető, jó poénokkal teletűzdelt film tehát a Rendes fickók, amely ha nem is kiemelkedő alkotás, azért a zsáneren belül a kimondottan nézhető kategóriába tartozik.
Rendes fickók (The Nice Guys – amerikai krimi-vígjáték, 2016, 116 perc). Rendezte: Shane Black. Szereplők: Ryan Gosling, Russell Crowe, Angourie Rice, Margaret Qualley, Kim Basinger. Írta: Shan Black, Anthony Bagarozzi. Kép: Philippe Rousselot. Zene: David Buckley, John Ottman.
Értékelés az 1–10-es skálán: 8
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!