KÖZELKÉP – Mi történik akkor, ha találkozik egy melankolikus, de a „szakmáját” precízen és szenvtelenül végző marcona verőlegény, és egy lúzer, a szakmájában és apaként sem a csúcson lévő, tudálékos magánnyomozó? És ha ráadásul a két karaktert Russell Crowe és Ryan Gosling alakítja?
2016. június 14., 13:202016. június 14., 13:20
Nos az eredmény egy egész korrekt, a zsáner klasszikusait (Halálos fegyver, 48 óra) idéző buddymovie, amelyben a két, teljesen eltérő jellemű főszereplő megoldja a világra szóló bűntényt, és közben lassan összecsiszolódik.
A sztori a műfaj klasszikus szituációjával indít: Healy, a verőlegény egy megbízást teljesítve módszeresen bucira veri Marchót, a nyomozót. Később azonban kiderül, hogy mindketten ugyanazon az ügyön dolgoznak – egy pornószínésznő rejtélyes halála összefüggésbe kerül egy bírónő szintén pornózó lányának eltűnésével –, ezért egyesített erőkkel indulnak a rejtély felderítésére, egy kulcsfontosságú filmtekercs felkutatására.
Vagyis tényleg minden a régi jó „furcsa páros\" karaktereken alapuló filmek hangulatát idézi, nem csupán az alapszituáció, de a töméntelen akció és a még töméntelenebb poén is. A történet a hetvenes évek végén játszódik, ami végső soron érthető – ma már értelmetlen lenne egy eltűnt filmszalag köré történetet építeni, hiszen lassan mindent digitális hordozóra forgatnak, egy leleplező felvétel vetítését pedig nem kell nagyszabású rendezvények időpontjára időzíteni, elég, ha feltöltik a YouTube-ra.
Azt persze túlzás lenne kijelenteni, hogy kiváló filmről van szó – a történet néha meglehetősen döcögős, és nyögvenyelősen, lassan halad előre –, az azonban nem tagadható le, hogy sikerült egy tényleg vicces és élvezhető akciófilmet forgatni, amiben kellő mértékben adagolják a váratlan, néha pedig megdöbbentő fordulatokat is. Ráadásul nagyon jól sikerült visszaadni a 70-es évek hangulatát, néhány kikacsintós poénnal egyaránt pellengérre állítva a gátlástalan, a politikával és a korrupt igazságszolgáltatással összefonódó autóipart és a lassan már csak a tüntetés kedvéért tüntető, üres fejű klímaaktivistákat.
A filmet a két főszereplő, a tekintélyes pocakot eresztett Russell Crowe és Ryan Gosling viszi el a hátán: a kettejük között fönnálló feszültség végig megvan, néha egészen meglepő, ahogy a két A kategóriás hollywoodi sztár milyen önfeledten képes ökörködni, izomból hozni a csetlő-botló, kétbalkezes nyomozó figuráját. A két karakter éppen azért hiteles, mert nincs bennük semmi „szuperzsarus\": a profizmusnak gyakran még a látszatát sem tudják megteremteni, ha egy mód van rá, inkább elkerülik a találkozást a hírhedt bérgyilkossal, de aztán a legkiélezettebb helyzetben mégis szembeszállnak a gonosztevőkkel – hogy aztán meglehetősen kevés elégtételhez jussanak ők is, meg a nézők is.
Élvezhető, jó poénokkal teletűzdelt film tehát a Rendes fickók, amely ha nem is kiemelkedő alkotás, azért a zsáneren belül a kimondottan nézhető kategóriába tartozik.
Rendes fickók (The Nice Guys – amerikai krimi-vígjáték, 2016, 116 perc). Rendezte: Shane Black. Szereplők: Ryan Gosling, Russell Crowe, Angourie Rice, Margaret Qualley, Kim Basinger. Írta: Shan Black, Anthony Bagarozzi. Kép: Philippe Rousselot. Zene: David Buckley, John Ottman.
Értékelés az 1–10-es skálán: 8
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!