2007. július 02., 00:002007. július 02., 00:00
Akárcsak Magyarországon, tette hozzá, hiszen az idei Pécsi Országos Színházi Találkozó is számos kérdőjellel, kedvetlenséggel zárult. „A zsűrinek könnyű dolga volt” – parafrazálta Máté Gábor a mindenkori értékelők kötelező mondatát, amelynek kifejtésével a nagydíjas kisvárdai előadás címét is elárulta. A versenyprogramban utolsóként bemutatott A nyugati világ bajnoka – a sepsiszentgyörgyi társulat előadásában – „megváltást hozott” az eléggé kevés élménnyel szolgáló fesztiválon. Bocsárdi László rendezését már az előadást követő szakmai megbeszélésen is kiválónak minősítették – tömörítés, expresszivitás, precíz, pontos kompozíció jellemzi. A szatirikus komédia a hősiesség viszonylagosságáról szól: az Isten háta mögötti ír falucskába ágrólszakadt fiatalember érkezik, és apja meggyilkolásával henceg. Felmagasztalása, majd váratlan lelepleződése – apja váratlanul megjelenik, és haza akarja vinni – a fanatikus nemzeti öntudat paródiája is. Az előadásban egy érett és összeforrott társulat játékát láthatja a közönség. A porfészek mindennapjait felkavaró fiatalember Pálffy Tibor alakításában egyszerre szájhős és próféta, a kocsmáros lányát alakító Péter Hilda sodróan szenvedélyes, mégis törékeny, Bicskei Zsuzsa pedig halk szavú, messzenéző boszorkányos lényt teremt az özvegy Quinn-né alakjából.
Az erdélyi színházak azonban nemcsak a szentgyörgyi társulat előadásával szereztek jó pillanatokat a zsűrinek és a közönségnek: a kolozsváriak Jákobi és Lájdentálja, a Csíki Játékszín Hegedűs a háztetőn című előadása, a marosvásárhelyi Alvajáró románc és az Yvonne, burgundi hercegnő is elnyerte tetszésüket. A kisvárdai szemlén bemutatkozó – kolozsvári és marosvásárhelyi – színművészetis hallgatók produkciói azonban nem azt a szerepet töltötték be, amiért elsősorban létrejöttek: hogy bemutassák a fiatal tehetségeket. A marosvásárhelyiek Stella című Goethe-adaptációja és főként a kolozsváriak Cabaret-ja rossz választás volt, a végzősök egy részét előnytelen fényben tüntette fel. Az újvidéki hallgatók ezzel szemben ragyogó produkcióban mutatkozhattak be, a Nagypál Gábor rendezte Janusz Glowacki-drámában, a Negyedik nővérben.
Rostás-Péter Emese, Kisvárda
A Határon Túli Magyar Színházak XIX. Fesztiválja díjazottjai:
Legjobb előadás: John Millington Synge: A nyugati világ bajnoka – a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház előadása, Bocsárdi László rendezésében
A Szülőföld Alap díja: Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő – a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadása, Alexandre Colpacci rendezésében; Martin McDonagh: Macskabaj – a Komáromi Jókai Színház előadása, Lukáts Andor rendezésében
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díja: Alvajáró románc – a Tompa Miklós Társulat és a Yorick Stúdió előadása
Kisvárda város díja: Nagy Dorottya – Yvonne szerepéért az Yvonne, burgundi hercegnő című előadásban; Fülöp Zoltán – Tevje szerepéért a Csíki Játékszín Hegedűs a háztetőn című előadásában
Közönségdíj: Stein–Bock–Harnick: Hegedűs a háztetőn – a Csíki Játékszín előadása
Életműdíj: Kovács Ildikó bábrendező és Kincses Elemér rendező
A Duna Televízió különdíja: Karna Margit
Kisvárda polgármesterének díja: Bartha József – A nyugati világ bajnoka díszletéért
A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza díjai: Nagy Csongor Zsolt – De La Coterie szerepéért a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának Különös történet című előadásában; Szabadi Nóra – az Alvajáró románcban nyújtott alakításáért; Karna Margit – a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Tangó és a Szabadkai Népszínház Moliere című előadásában nyújtott alakításáért; Pálffy Tibor – Christopher Mahon szerepéért A nyugati világ bajnoka című előadásban; Panek Kati – Sáchás Ruth szerepéért a Kolozsvári Állami Magyar Színház Jákobi és Lájdentál című előadásában
A Várda Drink Zrt. díja: Bogdán Zsolt – Jákobi Itámár szerepéért a Jákobi és Lájdentál című előadásban
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.