2007. szeptember 21., 00:002007. szeptember 21., 00:00
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata nyilvános kerekasztal-beszélgetést tart ezen a napon, A kortárs magyar drámairodalom címmel. Az Újvidéki Színház idén is megszervezi a Vajdasági Magyar Drámaíró Versenyt, a hetedik alkalommal megrendezendő eseményen ezúttal is részt vesznek erdélyi színészek. A verseny hagyománya értelmében három drámaíró – B. Foky István, Gedei Viktória és Gyarmati Kata – látott munkához csütörtök reggel, a péntek délutánig elkészülő színmű témáját az újvidéki Magyar Szó egy cikkének címe adja. A kalapból kihúzott cím idén a következő: Kézimunka szakkör teadélutánja. Pénteken délután három – a Szabadkai Népszínház, a szabadkai Gyermekszínház, a szabadkai Kosztolányi Színház, a temesvári Csiky Gergely Állami Színház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és az Újvidéki Színház színészeiből összetevődő – csapat Antal Attila, Lénárd Róbert, illetve Vukosavljev Iván rendezésében adja elő az új drámákat. A rohammun kával készülő produkciókat a Fekete Péter, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója vezette zsűri bírálja el.
A Magyar Dráma Napját a Magyar Televízió tematikus színházi héttel ünnepli, az előadás-sorozatot az m2 csatornán közvetítik. Pénteken Spiró György egyik legkedveltebb, az 1997/1998-as évad legjobb új magyar drámájának választott alkotását, a Kvartett című komédiát sugározzák. A Pécsi Harmadik Színház előadása jelenleg is látható a Budapesti Kamaraszínház Shure Stúdiójában, az eredeti szereposztásban. A dráma egy 1956-os emigráns hazatérésének kálváriáját tárja fel, így különösen aktuális október 23. előtt. A tévéjátékszerűen rögzített színműről a szerző, Spiró György mesél a nézőknek.
Tavaly december óta a Magyar Televízió több alkalommal mutatott be színházi előadásokat tematikus hetek keretében az m2-n. A magyar drámairodalom ritkán látható, klasszikus gyöngyszemeit, vagy a kamaratermekben csöppnyi közönség előtt futó kortárs előadásokat a színházi hetek alkalmával esetenként öt-hatszáz ezer néző követte a televízió képernyőjén.
Hírösszefoglaló
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.