2007. május 28., 00:002007. május 28., 00:00
A szertartást Tempfli József római katolikus püspök celebrálta, a sírnál színésztársak is felidézték a művésznő emlékét. „Mikor elment Békéscsabára, azt mondta: Pötyikém, várjatok, mert visszajövök. Azonban ezt már nem érhette meg” – emlékezett vissza rá Mogyoróssy István színművész, aki negyven évvel ezelőtt, pályakezdőként sokat tanult Papp Magdától. A színésznő a kolozsvári opera énekeseként kezdte pályafutását, és férje kérésére jött át Nagyváradra, ahol elsősorban operettekben jeleskedett. A temetést követő jótékonysági esten a művésznő hangja felvételről csendült fel újra. „Igazi primadonna volt, ugyanakkor rendkívül szerény ember, aki művészi alázattal viszonyult a munkájához. Szerette a kollégákat és a közönséget” – mondta Hajdu Géza színművész. Az előadáson a színésztársakon kívül a család több tagja is fellépett. Unokája, Papp Csilla fuvolán játszott, a Duna Televízió műsorvezetőjeként dolgozó Banner Géza Esőcseppek címmel dzsesszimprovizációt adott elő. A neves operaénekesekké vált tanítványok közül Mányoki Mária, Bancsov Károly, Boros Konrád Erzsébet és Marian Boboia lépett színpadra. Pánti Anna, a budapesti Magyar Állami Operaház énekese a művésznő legkedveltebb operettjéből, a János Vitézből a Francia királylány áriáját adta elő. Pánti 1975-ben a nagyváradi tanítóképző diákjaként nyert meg egy énekversenyt, így vált Papp Magda tanítványává. A nagy sikerű jótékonysági est bevételéből a család és a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Ede Társulata méltó síremléket kíván állítani Papp Magdának.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.