2007. március 30., 00:002007. március 30., 00:00
„Játék – pontosítottaa műfaji meghatározást a rendező –, amelybenállatszerepekben jellemeket erősít fel a szerző, hogyközelebb hozza őket a nézőhöz. Állatmesénektűnhet, hiszen a szereplők, a Róka, a Kakas és aTyúkok, erre utalnak. Valójában mégishús-vér emberekről van szó, az, hogy azállatnevet viselő szereplők nagyon hasonlítanak amindennapok szereplőire, nem pusztán véletlenegybeesés”.
A dráma emberi kapcsolatokalakulásáról, szerepjátszásrólés őszinteségről szól. A jellemeket a szerzőnem a belső időben építi fel, hanem adottak, mintahogy az utcán sem építjük fel magunkat,hanem úgy látnak minket, ahogy éppen vagyunk, ésahogyan válaszolunk az elénk kerülő kérdésekre.A cselekmény szerint a világ értékrendjébencsalódott Róka visszatér találkozni aKakassal, szerenádot ad a Tyúkoknak és távozik.„A történetben nincsenek jók és rosszak,emberek vannak, mi magunk vagyunk, akik elfeledjük vagytudatosan elfojtjuk magunkban a szabadságvágyat,miközben a szabadságvágy folytonosan harcban állvelünk. Önmagunk küzd önmagunkkal” – fejtetteki a rendező. A világban csalódott Róka nemadja fel, megkísérli újra és újramegtalálni azokat az értékeket, amelyértérdemes élni, amelyért élni kell. Azt aharcot vívja meg önmagával, amelyben a csalódásokés a kudarcok ellenére az egyetlen esély a hit,hogy meg lehet találni az ember és ember közötta kapcsolatot. A 19 órától kezdődőstúdió-előadásban a Róka szerepébenFincziski Andreát, a Kakas alakítójakéntKányádi Szilárdot láthatják, aTyúkokat László Kata, Mezei Gabriella ésSzász Kriszta alakítja. A játékteretPatkó Éva, a jelmezeket Kiss Zsuzsanna tervezte, azelőadás mozgásművészeti tanácsadójaLőrincz József.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.