2008. július 03., 00:002008. július 03., 00:00
A cseh újhullám híres szlovák rendezője, a hatvanéves Jakubisko életművéért idén a nagy múltú filmes szemle Kristályglóbuszdíját veheti át Robert De Niróval és a csehszlovák filmgyártás két másik legendás alakjával, Dusan Hanákkal és Ivan Paserrel együtt.
Jakubisko 10 millió eurós költségvetésű új filmjének főhőse Báthory Erzsébet, a kegyetlenkedéseiről hírhedtté vált 17. századi magyar grófnő, akit az angol Anna Friel alakít a vásznon. A művet 2005-ben kezdték forgatni, s címszerepen kívül más magyar vonatkozásai is vannak: a film elkészítésében magyar alkotók is részt vettek – a film egyik producere Miskolczi Péter, a díszlettervezője Patkós Júlia volt, és Várkonyi Gábor történész is közreműködött, a számos helyszínen felvett jelenetek némelyike Magyarországon, például a török csatáké Egerben készült. Thurzó Györgyöt a cseh Karel Roden, Nádasdy Ferencet Vincent Regan, II. Mátyást Franco Nero alakítja.
A jól ismert Báthory család ecsedi ágából származó Báthory Erzsébet 1560. augusztus 7-én született Nyírbátorban, gyermekkorát az ecsedi kastélyban töltötte. Tizenegy éves korában jegyezték el a nála öt évvel idősebb Nádasdy Ferenc gróffal, az esküvőt 1575-ben tartották meg fényes pompával. Az ifjú férj a csejtei kastélyt és a körülötte fekvő 12 falut adta nászajándékul Erzsébetnek. A rettegett törökverő hős Nádasdy a harcok miatt sokat volt távol, asszonya pedig feltűnően kevés emberrel tartott kapcsolatot, labilis idegei, szigora és titokzatossága miatt legendák rettegett hősnőjévé vált.
A „csejtei szörnyként” emlegetett nő a mendemondák szerint okkult tudományokkal foglalkozott, szolgálókat kínzott, férje halála után az öregedéstől félve még durvább praktikákhoz folyamodott: szűzleányokat gyilkoltatott és azok vérében fürdött. A birtokán visszavonultan élő Nádasdynét, akit már többen bepanaszoltak az udvarnál, 1610. december 29-én tartóztatta le Thurzó György nádor, majd per és ítélet nélkül saját várának egyik szobájában tartották fogva haláláig. Kizárólag lelkipásztorával érintkezhetett, az ételt-italt is csak egy kis ablakon adhatták be neki. Elborult elmével, 54 éves korában 1614. augusztus 21-én halt meg.
Jakubisko közel két és fél órás romantikus thrillere betekintést enged a női Drakulaként is ismert grófnő magánéletébe: házasságának történetén kívül az olasz festőhöz, Caravaggióhoz fűződő viszonyát is kiemelték az alkotók. A műben nem Erzsébet vérszomjas imidzsét hangsúlyozzák, hanem a kor reneszánsz politikáját és személyiségeit helyezik előtérbe.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.