A medve is statisztált

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

A Táncossal folytatódik a magyarországi B. Nagy Zoltán Pejkó című filmje Öt év után újra a Gyergyószentmiklóshoz közeli tisztásokon, erdei tanyákon forgat a magyarországi B. Nagy Zoltán filmrendező forgatócsoportja.

Jánossy Alíz

Jánossy Alíz

2006. július 20., 00:002006. július 20., 00:00

Az új film témája ismerős, hiszen úgy is mondhatnánk, a 2001-ben nagy sikerrel bemutatott Pejkó második része. A Pejkó egy kisfiú és egy öreg ló páratlan kapcsolatáról szól, amely a hűséges öreg barát, Pejkó halálával végződik. A Táncos lényegében majdnem ott folytatódik, ahol a Pejkó véget ért, itt viszont a kisfiú már kamasszá cseperedett, az öreg ló helyét pedig egy makrancos, betörhetetlen szilaj paripa vette át, a Táncos. A cselekmény a kamasz fiú és a ló kapcsolatára, valamint a ló és a természet közötti viszonyra épül. „Olyan dramaturgiával építkezünk, amelyben nincs erőszak” – fejtegette az új film koncepcióját a rendező, aki azt is elárulta, hogy a filmben a feszültséget az ember és természet közötti konfliktus adja, és teljesen mellőzik a ma nagyon divatos jófiú-rosszfiú elcsépelt, örökös harcát. B. Nagy Zoltán arra is kitért, hogy a Pejkó forgatásának befejezése után nem sokkal elkészült a Táncos forgatókönyve, viszont a megvalósítással mostanig kellett várni. „A Kulturális Örökség Minisztériuma elfogadta a forgatókönyvet, a gyártásra viszont tovább kellett pályázni, szponzorokat kellett keresni” – mondta el a Krónikának a rendező, aki hozzáfűzte: ez öt évig tartott, ami a film szempontjából tulajdonképpen nem hátrány, hiszen ez idő alatt az akkori főszereplő, Parászka Előd kisfiúból kamasszá cseperedett, így alkalmassá vált a második rész főszerepére is. A filmben Györfi András, Tatay Sándor, Lukács Bea, Ördögh Levente, Nagy Dorottya, Sebestyén Aba marosvásárhelyi, valamint Fülöp Zoltán csíkszeredai színművész mellett gyergyószentmiklósiak is szerephez jutottak egy-egy epizódalakítás erejéig. A lovas kaszkadőrjelenetekben Előd édesapja, Parászka Géza „esik le a lóról” – annyiszor, ahányszor a forgatókönyv, no meg a rendező óhajtja, és ugyancsak ő az, aki lószakértőként rábírja Mitért, a Táncost alakító lovat, hogy úgy makrancoskodjék, ahogyan azt előírták.
A forgatás mellé szegődött a szerencse is, hiszen a forgatókönyvben statisztaszerephez jutott medve egyszerűen besétált a képbe. „Van egy olyan medvés jelenet a forgatókönyvben, amikor a főszereplő kergeti meg a medvét. Amikor a forgatókönyvet írtam, még nem gondoltam arra, honnan fogunk medvét szerezni, ám váratlanul kiderült, hogy Kovácspéterben – a forgatás egyik helyszínén – ott van a medve, csak le kell filmezni – mesélte el B. Nagy Zoltán. Ami engem is meglepett, hogy előzetes próba nélkül Dorka, az Annát alakító színésznő véletlenül odaszaladt a kocsin lakmározó medvéhez, és elzavarta. A jelenetet pedig sikerült lencsevégre kapni.”
A forgatás pirkadattól sötétedésig tart, utána következik az aznapi filmezés újranézése és kiértékelése. A Táncos producere Nagy Gábor, a rendező munkatársa Moharos Attila, operatőre pedig Körtési Béla. A rendező nem zárja ki, hogy harmadik része is lesz a filmnek, ugyanis a stáb részéről is megfogalmazódott az igény, hogy legyen egy olyan rész, amelyben a fiatalember és a ló kapcsolatáról lesz szó. Reméli, Előd elvállalja a harmadik rész főszerepét is, amelyben felnőtt férfit kell majd alakítania. A Táncost valószínűleg a jövő évben mutatják be a nagyközönségnek.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás