2009. február 17., 09:582009. február 17., 09:58
„Mindannyian tudjuk, hogy a pályázati rendszer működésével ifjú demokráciánkban sok baj van. Hogyan működnek a kuratóriumok? Mire és mennyi pénz jut? Miért éppen arra? Milyen kritériumok alapján dőlnek el a pályázatok? Hogyan élik meg a döntéseket a pályázók?” – olvasható a TÁP Színház írói és színházi kísérletének ajánlójában. A Kurátorok című előadást az élet írta, pontosabban a színházi életben szerzett tapasztalatok íratták a színháziakkal. Írókkal, rendezőkkel és színészekkel. Az előadásban felvetett kérdések ma különösen aktuálisak, ezért a szerzők ki is mennek a Trafó színpadára, és elmondják, miként függenek a pénzosztók kegyeitől, vagy éppen miként lázadnak ellenük.
Rózsa Péter megleste ezt a kivételes pillanatot a Trafó Kortárs Művészetek Háza színpadán, és írók, rendezők, színészek és kritikusok bevonásával vitatja meg a felvetett kérdéseket új, csütörtökönként az m1-en jelentkező kulturális magazinjában. Az elsőként ezen a héten látható Extra – Kultúrháttér című magazin nem éri be a tények puszta tálalásával. A műsorból olyan ismereteket szerezhetnek a nézők a színháziak és a pénzosztók viszonyrendszeréről, amilyenekre színházlátogatóként ritkán adódik lehetőségük.
A hetente jelentkező kulturális háttérmagazinból kiderül, hogy mi, miért és hogyan működik a magyar kulturális életben, de a legfontosabb, hogy a műsor választott témájában ütközteti is a véleményeket. Milyen jövőt álmodnak az építészek Budapestnek, és mi valósulhat meg ebből? Mitől különleges Frenák Pál új táncelőadása, az Intime? Mivel lepi meg az érdeklődőket a 2009-es magyarországi japán évad? A műsor segítségével hétről hétre egy-egy kiemelt kulturális esemény előkészületeit, megvalósulását is nyomon követhetjük, így a 2009-es Haydn-év eseményeit, a Pécs 2010. Európa Kulturális Fővárosa rendezvénysorozat előkészületeit, a Szépművészeti Múzeum föld alatti bővítését vagy éppen Jancsó Miklós új filmjének forgatását.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.