2009. február 17., 09:582009. február 17., 09:58
„Mindannyian tudjuk, hogy a pályázati rendszer működésével ifjú demokráciánkban sok baj van. Hogyan működnek a kuratóriumok? Mire és mennyi pénz jut? Miért éppen arra? Milyen kritériumok alapján dőlnek el a pályázatok? Hogyan élik meg a döntéseket a pályázók?” – olvasható a TÁP Színház írói és színházi kísérletének ajánlójában. A Kurátorok című előadást az élet írta, pontosabban a színházi életben szerzett tapasztalatok íratták a színháziakkal. Írókkal, rendezőkkel és színészekkel. Az előadásban felvetett kérdések ma különösen aktuálisak, ezért a szerzők ki is mennek a Trafó színpadára, és elmondják, miként függenek a pénzosztók kegyeitől, vagy éppen miként lázadnak ellenük.
Rózsa Péter megleste ezt a kivételes pillanatot a Trafó Kortárs Művészetek Háza színpadán, és írók, rendezők, színészek és kritikusok bevonásával vitatja meg a felvetett kérdéseket új, csütörtökönként az m1-en jelentkező kulturális magazinjában. Az elsőként ezen a héten látható Extra – Kultúrháttér című magazin nem éri be a tények puszta tálalásával. A műsorból olyan ismereteket szerezhetnek a nézők a színháziak és a pénzosztók viszonyrendszeréről, amilyenekre színházlátogatóként ritkán adódik lehetőségük.
A hetente jelentkező kulturális háttérmagazinból kiderül, hogy mi, miért és hogyan működik a magyar kulturális életben, de a legfontosabb, hogy a műsor választott témájában ütközteti is a véleményeket. Milyen jövőt álmodnak az építészek Budapestnek, és mi valósulhat meg ebből? Mitől különleges Frenák Pál új táncelőadása, az Intime? Mivel lepi meg az érdeklődőket a 2009-es magyarországi japán évad? A műsor segítségével hétről hétre egy-egy kiemelt kulturális esemény előkészületeit, megvalósulását is nyomon követhetjük, így a 2009-es Haydn-év eseményeit, a Pécs 2010. Európa Kulturális Fővárosa rendezvénysorozat előkészületeit, a Szépművészeti Múzeum föld alatti bővítését vagy éppen Jancsó Miklós új filmjének forgatását.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.