Fotó: Krónika
2008. szeptember 05., 00:002008. szeptember 05., 00:00
– Korniss Péter és Kunkovács László fotóművész után ön a harmadik, aki Magyar Művészetért Díjat kap. Minek alapján ítélik oda ezt a kitüntetést?
– Én úgy vélem, hogy a díjjal nem egyetlen munkát vagy pár fotót honoráltak, hanem egy életművet. És nem is csak az én fotográfusi szerepemnek köszönhetően: gondoljunk csak a kapcsolódó szakmai tevékenységekre, vagy az évről évre megtartott, lassan intézményt teremtő fotótáborokra, kiállításokra, egyéb eseményekre.
– Elég az, ha jó fotós az ember, vagy ismertnek is kell lennie?
– Az utóbbi időben elég sokat mozogtam, láttattam magam. Például Brüszszelben, az Európai Parlament székházában mutattam be május végén Az én Erdélyem című egyéni tárlatot, amit rengetegen láttak, és pozitív visszhanggal zárult. Egy Székesfehérváron tartott jótékonysági esten, amely több millió forintot hozott a moldvai csángó iskoláknak, az én kivetített fotóim is szerepeltek.
– Képei elválaszthatatlanul fonódnak össze a népművészettel. Sokszor eldugott helyek, falvak, emberek jelennek meg a felvételeken, amelyek így hangsúlyos dokumentumértéket kapnak. Meghatározó jellegű a téma?
– Próbálok úgy fotózni, hogy a képek egyetemesen értékelhetőek legyenek. Ha például Csíkszentdomokoson fotózok, akkor ne csak a domokosiaknak mondjak valamit, hanem egyszerre a világ felé is üzenjek. Erre nagyon igyekszem vigyázni, hogy ne tudjanak beskatulyázni mint csángó fotós vagy hasonlók. A munkámban a szakmaiság sarkalatos pontot jelent.
– Jókor jött a kitüntetés?
– Jókor, mert közben az ember elfárad, és elgondolkodik, hogy érdemes-e ezt a „közösségi fotós” szerepet vállalni, tovább csinálni. És azt is megnézi, hogy kik vannak mellette. Korniss Péter és Kunkovács László fotóművészeket már gyermekkorom óta csodálom. Az ilyen kitüntetések újabb lendületet adnak.
Túros Eszter
(fotó: Bahged Iszkander)
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.