Fotó: Krónika
2008. szeptember 05., 00:002008. szeptember 05., 00:00
– Korniss Péter és Kunkovács László fotóművész után ön a harmadik, aki Magyar Művészetért Díjat kap. Minek alapján ítélik oda ezt a kitüntetést?
– Én úgy vélem, hogy a díjjal nem egyetlen munkát vagy pár fotót honoráltak, hanem egy életművet. És nem is csak az én fotográfusi szerepemnek köszönhetően: gondoljunk csak a kapcsolódó szakmai tevékenységekre, vagy az évről évre megtartott, lassan intézményt teremtő fotótáborokra, kiállításokra, egyéb eseményekre.
– Elég az, ha jó fotós az ember, vagy ismertnek is kell lennie?
– Az utóbbi időben elég sokat mozogtam, láttattam magam. Például Brüszszelben, az Európai Parlament székházában mutattam be május végén Az én Erdélyem című egyéni tárlatot, amit rengetegen láttak, és pozitív visszhanggal zárult. Egy Székesfehérváron tartott jótékonysági esten, amely több millió forintot hozott a moldvai csángó iskoláknak, az én kivetített fotóim is szerepeltek.
– Képei elválaszthatatlanul fonódnak össze a népművészettel. Sokszor eldugott helyek, falvak, emberek jelennek meg a felvételeken, amelyek így hangsúlyos dokumentumértéket kapnak. Meghatározó jellegű a téma?
– Próbálok úgy fotózni, hogy a képek egyetemesen értékelhetőek legyenek. Ha például Csíkszentdomokoson fotózok, akkor ne csak a domokosiaknak mondjak valamit, hanem egyszerre a világ felé is üzenjek. Erre nagyon igyekszem vigyázni, hogy ne tudjanak beskatulyázni mint csángó fotós vagy hasonlók. A munkámban a szakmaiság sarkalatos pontot jelent.
– Jókor jött a kitüntetés?
– Jókor, mert közben az ember elfárad, és elgondolkodik, hogy érdemes-e ezt a „közösségi fotós” szerepet vállalni, tovább csinálni. És azt is megnézi, hogy kik vannak mellette. Korniss Péter és Kunkovács László fotóművészeket már gyermekkorom óta csodálom. Az ilyen kitüntetések újabb lendületet adnak.
Túros Eszter
(fotó: Bahged Iszkander)
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.