2011. január 27., 09:542011. január 27., 09:54
Visky darabját Albert Csilla és Dimény Áron előadásában és rendezésében láthatja a kolozsvári közönség. Az előadás kedd esti főpróbája után – amelyre a sajtó képviselőit is meghívták – Visky András elmondta, hogy műve igaz történetet mesél el: a főhős, Bernadett, akit csecsemőkorában a kórházban hagyott az édesanyja, és árvaházban nő fel, valós személy, akivel a szerző többször találkozott, és meghallgatta történetét. Visky elmondta: nemrég bemutatott műve, az Alkoholisták is a valóságból ihletődött, hiszen egy alkoholista nővel készült interjú inspirálta, annak története mégis nagyrészt kitaláció, míg a mostani dokumentarista mű. Újságírói kérdésre a szerző elmondta, hogy valóban érdekli a társadalom peremére szorult emberek élete, gondolkodásmódja, ezzel foglalkozik mindkét darab. „Számomra az volt nagyon érdekes ebben a történetben, hogy miként találja meg saját identitását egy olyan ember, aki már születésekor elvesztette azt azzal, hogy édesanyja elhagyta” – fogalmazott az író.
A történet egyébként prózában látott napvilágot a főhős monológjaként 2006-ban, majd rövidesen elkészült a kétszereplős drámaváltozat. „Amikor elolvastam a szöveget, nagyon megtetszett ennek a lánynak a gondolkodásmódja, és akkor azt mondtam Andrásnak, hogy én ezt a szöveget szeretném megtanulni. Akkor még nem is gondolkodtam előadáson. Aztán amikor megvolt a kétszereplős változat, Dimény Áronnal tartottunk egy olvasópróbát” – mesélte Albert Csilla. „Az elején nem is mertük kimondani azt a szót, hogy néző, csak dolgozni akartunk a szöveggel, együtt gondolkodni róla. Aztán valahogy túlnőtt rajtunk a szöveg, és akkor már éreztük, hogy elő kell adni” – tette hozzá Dimény Áron, aki azt is elárulta, hogy két év alatt állt össze az előadás. A két színész egyébként teljes mértékben szabad kezet kapott, Visky csak a végeredményt látta pár nappal a főpróba előtt. Amikor eldőlt, hogy az előadást mégis bemutatják, egyetértettek abban, hogy ez nem a színház produkciója kell hogy legyen. Az egyik próbára behívták a teátrum igazgatóját, Tompa Gábort, aki úgy döntött, hogy ennek a produkciónak a színház hivatalos programjában kell lennie. „Én tiltakoztam ez ellen, azt hiszem érthető, hogy miért. Aztán beszélgettünk Gáborral, és akkor találtam ki az offprogramot, amely a színházé ugyan, mégis a hivatalos programon kívül esik” – magyarázta Visky.
A történet másik szereplője egyébként Csipesz, Bernadett képzeletbeli barátja. A lány folyton a nyakában hordja a fémcsipeszt, amely a ludasi intézetben amolyan büntetőeszköz: gyakran csíptették a nevelők a gyerekek nyelvére, ha rosszul viselkedtek. „Ez a csipesz számomra a nyelv szimbóluma lett a történetben. Bernadett és a képzeletbeli barátja csipeszül kommunikál egymással: a lány a nyelvére csíptetett csipesszel beszél. A saját kis mitológiájában a mennyországban mindenki csipeszül beszél, míg a pokolban mindenki a saját anyanyelvén, így senki nem érti meg másikat” – magyarázta Visky. A darabot a színház új stúdiótermében láthatja a közönség.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.